Madeni ParalarHayatımız boyunca bir çok şeyi göz ardı ederiz ve bu göz ardı ettiklerimizin bazılarının farkında olsak bile asla bir tamamının farkında olmayız. Bu mümkün değildir fakat bu göz ardı edilenlerin sayısı olabildiğince aşağı çekilebilir.

Bu küçük ayrıntılar kısa vadede dokunmasa da uzun vadede sizi bir evden veya bir arabadan edebilir. Hatta ve hatta yaşamınıza doğrudan etkide de bulanabilir. Bu yazımda bu küçük ayrıntılardan ve bunların doğurduğu, doğurabileceği sonuçlardan örnek vereceğim. Sadece maddi değil manevi olarak da bu durum her zaman geçerlidir.

Bir lokanta sahibisiniz. Yetecek akdarından fazla olarak kullandığınız malzemelerin size zararı günde 20 lira olsa bu demek oluyor ki ayda 600 lira. Yılda 7200 TL eder. İki yıl sonra açacak olduğunuz bir şubenizi artık açamıyorsunuz. Eğer o şubenizi daha sonra açtığınızı düşünelim. Orada da aynı yönetim tarzını uygularsanız yıllık kaybınız yaklaşık olarak 14.000 lira olmaktadır. Bu da demek oluyor ki o yıl altınıza çekecek olduğunuz arabayı veya altınızdaki arabayı değiştirme fırsatını kaybettiniz.

3 adet arabası var şirketinizin. Bu araçlar sürekli olarak dolaşımda. Günde 100km yol yapmakta her birisi de. Bu araçların şoförleri 90 km yi sürekli olarak geçmekteler ve yakıt sarfiyatını yaklaşık olarak %10 oranında arttırmaktalar. Bir araç ortalama 30 kuruş yakmaktadır km başına ve bu 30 kuruş 100 km’de 30 lira yakacakken 33 lira yakar. Günde her aracınız 3 lira fazla yakarsa 3 araç 9 lira fazla yakar. Günde 9 liradan ayda 270 lira yapar. Bu 270 lira yılda 3250 lira kadar yapar.

Şirketinizde yemek veriyorsunuz ve her yemekte fazladan 2 kişilik sipariş geliyor. Kişi başı tek öğünün masrafı 5 lira olsa günde 10 lira yapar. Ayda 300 Lira yılda 3600 lira yapar.

Şimdi bu şirketinizde araba ve yemek de varsa yani yukarıda saydığımız 3 örnek birikirse günlük kaybınız 39 Lira, Aylık Kaybınız 1170 TL yapar. Bu da bir eleman hiçbir şey yapmadan oturuyor demektir. Yıllık ise 14.000 TL yapmaktadır.

14.000 TL ile ne yapılabilir? Ticarette genelde para malı alırken kazanılır. 14.000 TL adamın önüne koysanız o paranız normal şartlarda 20.000 tl olacakken bir anda 23.000 tl olabilir. Bu da sizin gerçekte 14.000 değil 17.000 lira kaybınız olduğunu gösterir. Bu da güzel bir yatırım ve o yatırımın getireceği finansal desteği kaybetmeniz demektir. 10 yıllık bir çalışma ile 140.000 lira yani geniş bir ev ve arabanız aslında var olabilecekken artık yok.

Biz yemeği israf etmeye, aracımızı devirli kullanmaya, finansal dengeleri zihinden hesaplamaya devam ederken o paraya bir aileyi geçindirme şansını çöpe atalım. O parayla bir hayat değil 5 hayat yaşatmayı sağlayamayalım. O parayla bir ev almayalım, bir araba almayalım, bir fakire sadaka vermeyelim….

Bugün zengin olanların çoğu bu tür hesaplar sayesinde zengin olmuşturlar. Büyük firmalar bu şekilde bir noktaya ulaşmışlardır ve bunları hesap etmeyen, ver gitsin önemli değil diyenler ise oldukları yerde sayabilmişlerse ne mutludur onlara çünkü en ufak bir krizde kepenk indirenler onlar olurlar.

Hayat ne kadar ucuz görüyorsunuz. Belki de bu akdar gitmeye gerek yok. Sigarayı da bıraksak yeter… Özellikle günde 2 paket içiyorsak….

Bunu atalarımız taa yıllar önceden belirtmişler. Bu şekilde “Damlaya damlaya göl olur” cmlesini daha iyi bir şekilde kavramışsınızdır umarım…

immortALance

Yönetici

You may also like...

5 Comments

  1. Küçük Ayrıntılar Büyük Sonuçlar Doğurur | Blogir.Net

    […] Kaynak:http://blog.immortalance.net/kucuk-ayrintilar-buyuk-sonuclar-dogurur/ Telif bildirimi:Tüm hakkı kaynak adrese aittir.İzinsiz kopyalanamaz. […]

  2. teşekkürler

  3. kim uğraşır bu hasaplarla ya

  4. Blogunuz cok güzel, paylasim icin tesekürler böyle devam edin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.