GSM operatörleri logolarıArtık her şey şeffaf olsun diye ön ödemeli yani kontörlü hatlarda kontör yerin TL hesabına geçiş yapıldı. Bu geçişle beraber farklı farklı ön ödeme kartları da piyasaya sunuldu ve kullanıcının aklı fena bir şekilde karıştı.

Bu karışıklıklarla beraber bir de gizli zam söz konusu oldu. Yani kontörden TL’ye geçiş sırasında gizli bir giydirme söz konusu. En basit örneği de kullanıdığım Turkcell hattında abone olduğum Genç Tarife örneği. daha önceleri 15 DK’sı 2 knt olan tarife hali hazırda 15 DK’sı 50 Kuruş olmuş durumda. Bu nede demek? 150 Kontör’ü 31 liraya satın alıyorduk Yani tanesini 20 kuruşa. 2 Kontör 40 kuruş ediyordu. Artık 2 kontör 50 kuruş ediyor. Bu da %50 zam demek oluyor.

Operatörlerin tamamı ön ödemeli kullanıcılara sağlam bir şekilde Giydirdi!!!

Bu tür söylentileri de ihbar oalrak kabul eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bu konu hakkında soruşturma başlatmaya karar vermiş. Bu duruma ciddi şekilde karşı çıkıyorlar fakat adamlar eğer ki rekabet kanunları çerçevesinde böyle bir zam yaptıysa ki büyük ihtimal kılıfını çoktan uydurmuşlardır. Ne yazık ki yapacak hiçbir şey yok.

Son bir kaç yıldır bizden deli gibi para kopartan GSM operatörleri yine ufaktan kırpmaya başladılar. Düşünün bir yıl içerisinde konuşmak kaç kat ucuzladı. Bunlar o zaman kadar paralarına para kattı. Artık sürüme vurarak insanları cep telefonuna bağımlı yaptılar. İnsanlar cep telefonu olamdan kendilerini eksik hissetmeye başladılar ki ilk fırsatta da zam yaparak daha önceden 3 kişiden kazandıkları 10 lirayı şimdi 30 kişiden 40 lira olarak kazanmaya başladılar.

Hesaplar çok derin ve urnazca. En sonunda ankesörlü telefonlara döneriz gibime geliyor ama hadi hayırlısı…

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.