Da Vinci Şifresi ile tanıdığımız Dan Brown‘un diğer bir kitabı olan Melekler ve Şeytanlar kitabını okuyalı yaklaşık 3 yıl olması rağmen hala aklımdan çıkmış değildir. Öyle bir kurgu var ki her an ters köşeye yatmak mümkün diyebilirim.

Melekler ve Şeytanlar ünlü bir simge bilimcinin (Robert Langdon) karışık bir olaya çekilmesinden ibaret. Kitap tek bir konu üzerine fakat bu sizi yanıltmasın. Konu oldukça çetrefilli.

Bu simge bilimcimiz CERN‘deki bir yüksek rutbeli fizikçinin öldürüldükten sonra göğsüne dağlanan bir Illuminati sembolünün çözülmesi amacıyla oraya çağrılır ve orada da aynı zamanda ölen kişinin kızı olan bir fizikçi hatun (Vittoria Vetra)  ile tanışarak olaylar zincirini çözmesi için çalışmalara başlarlar ve soluğu Vatikan’da alırlar. Olayımız ise Vatikan’ın havaya uçurulmak için bu eski ve gizli kardeşlik örgütü Illuminati’nin eylemleridir.

Bu eylem için saatli bomba Vatikan’ın altında çalışmakta ve zaman git gide azalmaktadır. Fizikçi ve simge bilimcimiz ise bu zaman zarfında eski mahzenler, katedralaler ve mezarlar arasında koşturmaktadırlar.

Melekler ve Şeytanlar bana göre kurgu üzerine çok iyi ve aynı zamanda da öğretici bir kitap. CERN, illuminati ve Vatikan hakkında bir çok bilgi elde edebiliyorsunuz. Aynı şekilde Papa kavramını da çok iyi anlayabileceğiniz bir yapıt.  Ayrıca bazı klasikleşmiş yaarların da hayatlarını öğrenebilirsiniz. Bir şekilde de beyin cimnastiği yaptırıyor diyebilirim. Mesela CERN ile ilgili bir kitaptan alabileceğiniz bilginin özetini bulabilirsiniz ki yukarıda saymış olduğum şeylerin hepsinin özetini bulabiliyorsunuz Melekler ve Şeytanlar ile.

Kitap 2000 yılında yazılmış, Türkiye’de Mayıs 2004 yılında 7 baskıda toplam 32000 adet Melekler ve Şeytanlar basmış Akdeniz Yayıncılık. Çevirisini Petek DEMİR’in yaptığı Melekler ve Şeytanlar Altın Kitaplar Yayınevi tarafından yayınlanmaktadır.

Melekler ve Şeytanlar ayrıca film olarak da 15 Mayıs 2009 tarihinde sinemaya girecek. Dan Brown’nun da yapımcıları arasında yer aldığı filmdeki oyuncular Tom Hanks ve Evan Mcgregor gibi usta isimler. Yönetmenliğini ise Ron Howard yapıyor.

~Melekler Ve Şeytanlar Fragmanı~

immortALance

Yönetici

You may also like...

28 Comments

  1. TEK SOLUKTA OKUDUĞUM HARİKA BİR ROMANDI KESİNLİKLE HERKESE TAVSİYE EDİYORUM MELEKLER VE ŞEYTANLAR.

  2. gerçekten çok güzel bir kitap çok etkileyici.filmi güzel değil beğenmedim .

  3. kitap olarak yorum yapmak istiyorum 0çooooooookk harika bir kitaptı.bu adamın tümmmm serisine bayılıyorum ve herkese okumasını tavsiye ediyorum….ister genel kültür bazında olsun ister bilim bilgi olsun gerçekten müthiişşş bir kitap… dicekk bişey bulamıyorum

  4. walla buün ilk defa aldım kitabı arkadaşlar kitabın görüntüsü ve içeriği ilgimi çekti zaten bn bilim kurgu ve korku lu şeyler sewdiğim için aldım bun inşallah güzel b i kitaptır bu arada bu kitabın filmi ne zaman vizyona girdi soruma cewap verebilirseninz sewinirim (teşk.) =)

  5. Ya burada herkes korkudan bahsetmiş hatta şu diloş ve oya ikilisi kitabın veya filmin korku ile hiçbir alakası yok arkadaşlar.

  6. Açıklamada bir yer dikkatimi çekti : ”Olayımız ise Vatikan’ın havaya uçurulmak için bu eski ve gizli kardeşlik örgütü Illuminati’nin eylemleridir.”

    Illuminati bi kardeşlik örgütü değilki :S

  7. harika bi romandı herkesin okumasını tavsiye ederim…süperdi yanii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.