Bilindiği üzere kısa bir süre önce hizmet açılan metrobüs olayı kısa zamanda Söğütlüçeşme’den Avcılar’a kadar uzanan bir güzergaha kavuştu. Anadolu yakasına geçmesiyle de büyük bir sükse yaptı. İstanbul‘un büyük umudu metrobüs artık İstanbul’u dolaşır oldu. 9 yıldır toplu taşıma kullanırım ve ben İstanbulluyum diyen bir kişiden daha çok bilgiye sahiptirim bu konuda.

Son zamanlarda basında büyük bir karalama kampanyası görmeye başladım. Bir gün içinde iki defa böyle bir haber görünce de artık dayanamadım ve yazmak istiyorum.

Bilindiği gibi İstanbul’da en büyük problem ulaşım ve trafik problemi. Artık insanları toplu ulaşıma sevkedecek büyük atılımlar yapılmakla kalmadı hizmete geçirildi. Metrobüs ve Hacıosman metrosu hizmete açılırken MArmaray projesi de gün saymaya devam ediyor. Metrohenüz tam kapasite çalışmadığından onunla ilgili olumsuz bir haber okumadım henüz fakat metrobüsler hakkında olumsuz haberler oldukça yayılmakta.

İlk haber Doğan Yayın Grubu’nun sitesi CNN Turk sitesindeki haberdi. Fenerbahçe-Sivas karşılaşması dolayısıyla oldukça yoğun olduğundan ve işkenceye dönüştüğünden bahsediliyordu. Haber linkindeki fotoğraftan da görebileceğiniz üzere burada bir işkence mi yoksa yağmalama mı var ben anlayabilmiş değilim. 1000 kişilk kapasiteli bir durağa 1000 kişi girse ortada sorun olmayacak. Araçlar doldurup doldorup gidecekler. Fakat beleşcilik yapmak isteyenler kapıdan, duvardan, tellerden atlayarak o durağa giderse izdiham zaten kendiliğinden oluşur. Buna bir çare yoktur. Belediye duvarları yüksek yapsın değil mi? Önce medeniyet seviyesini yakalamak lazım.

Belediyenin mevcut araç sayısı burada yetersiz kalıyor deniliyor fakat 3 dakika aralıklarla kalkan metrobüsler ne yapsın onca insan karşısında. Her aracın 230 kişi aldığını biliyoruz sıkış pıkış 250 farzedersek ve orada 10.000 kişi olsa 40 araç buradaki herkesi alıp gidecek. 3X40=120 dk. yani 10.000ci kişi 2 saat sonra binecek ki orada 10.000 kişi var mıdır bilmiyorum. Stada girip 2 saat bekelyen adam beklemez tabii ki. 90 dakika bağır 2 saat bekle bir de metrobüs mü bekleyeceksin. Hem ucuz bişey.

Diğer bir haber ise Metrobüsün benziininin bittiği konusunda. Ben bu vakte kadar az benzin koyulduğu için yolda kalan bir toplu taşıma aracı görmedim. Zira depoları yüzlerce litre yakıt alan bu araç rahatlıkla mesayisini bitiracektir. Yakıt borusu delinmiş olabilir veya bir sızıntı meydana gelmiş oalbilir. Bu yakıtın bitmesi söz konusu olamaz.

Gerçekten bu güzel çözüm için bunca karalama kampanyası yapılması, bunların da tek bir kaynaktan yayılması ve bu kaynağın CNN Turk gibi bir kurumun haber sitesi olması, geçmişe de bakıldığında beni oldukça düşündürmüyor değil. Altında art niyet arıyorum artık.

immortALance

Yönetici

You may also like...

4 Comments

  1. evet art niye var. metrobüs büyük başarı. bu basın iyice aşağılık kompleksine girmiş. “dünyada bir örneği varmıymış” diye soruyor. ulan zavallılar herşeyin dünyada bir örneğinin mi olması gerekiyor? biz özgün projeler yapamaz mıyız? Hep biz projemi ithal edeceğiz? Bu medyaya bakarsan evet. Özgün bir proje olarak metrobüs süper bir proje. metrobüse harcanan para ile metro yapılsa 5kmlik bişey yapılıyormuş. adamlar ucuz fiata ve dünyada ilk defa uygulannan bir sistemle istanbul tarfiğini rahatlatttılar. bu nedenle ben oyumu istanbulda tekrar Kadir Topbaş’a vereceğim.

  2. kağıt gerçekten çok iyi

  3. İ.E.T.T Akyolbil 15 Mayıs’ta

    […] büyük çilesi olan ama daha önce de Metrobüs Karalamaları yazımda anlattığım ulaşımda bu sefer zaman kaybı ile ilgili bir gelişmeye, benim daima bir […]

  4. SAYIN BAŞKANIM BUNU SANA YAZDIM KADIKÖY DEN METROBÜS İSTİYORUZ AMA KADIKÖY-ACIBADEM-KÜÇÜKÇAMLICA-ÜNALAN MAH.GÖZTEPE KAVŞAK-UZUNÇAYIR-EMEK SİTESİ-ACIBADEM KÖP.KOŞUYOLU KÖP.ÜSKÜDAR KÖP.N.HASTANESİ.ASKERİ HASTANE-KADIKÖ-NUMARASI(3A)İNDİRİMLİ HAT
    KADIKÖY-ACIBADEM-ERZURUM SİTE-ALT.ZADE-BAGLARBAŞI-ÜSKÜDAR NUMARASI(3ÜS)OLDU HOŞÇAKAL BELEDİYE BAŞKANIM:KADİR TOPBAŞIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.