Mevlana Hayatı Şahsiyeti ve Fikirleri Şefik CanŞefik CAN tarafından yazılan MEVLANA -Hayatı, Şahsiyeti ve Fikirleri- adlı kitap gerek hacimsel gerek se bilgisel olarak ansiklopedik diyebiliriz. Şefik Can bir ömür incelediği Mesneviliği ve Mevlana‘yı anlatıyor. Hayatı, kişiliği ve fikirlerine dair en doyurucu bilgileri de içerdiği söylenebilir. Ayrıca kitap içerisinde bulunann Divan-ı Kebir’den seçilmiş olan şiirlerin tercümeleri ve sözlük bulunmaktadır.

1910 yılında Erzurum’da doğan Şefik Can tamamıyla Mevlana’ya ömrünü adamış bir yazardır. Mevla’nanın hayatı, şahsiteyi ve fikirlerini paylaştığı bu eseri Eylül 2009’da satışa çıkmıştır. Diğer eserlerine bakacak olursak da bütün eserleri Mevlana ve Mesnevi ile alakalı olduğunu görebiliriz.

Şefik CAN Tarafından Yazılan Kitaplar

 1. Mevlana, Hayatı-Şahsiyeti-Fikirleri,
 2. Mesnevî Hikâyeleri,
 3. Divan-ı Kebir – Seçmeler,
 4. Konularına Göre Açıklamalı Mesnevi Tercümesi,
 5. Mesnevîden Seçmeler (Cevahir-i Mesnevîyye)
 6. Klasik Yunan Mitolojisi
 7. Hz. Mevlana’nın Rubaileri
 8. Mevlana ile Bir Ömür
 9. Mevlana ve Eflatun

Kitap hakkında Şefik Can tarafından yapılan yorum ise şöyledir…

Şefik Can“Yâ Hazreti Mevlâna! Feyizli hayatın ve mübarek eserlerin hakkında yüz yıllardan beri çok kitaplar yazıldı, çok sözler söylendi. Yalnız Türkiye’de değil, bütün dünyada, seni tanıyanlar pek çok, hakkında düşünenlerin, konuşanların, yazanların haddi hesabı yok. Çeşitli dillere çevrilmiş olan ve her biri ilahî sırlarla, rabbanî ilhamlarla dolu olan şiirlerini okuyan hayranların, seni anlatmağa çalıştılar. Bendeniz de aczime bakmayarak sana gönül verenler arasına katılmak istedim. Ben de bir şeyler yazmak, seni sevenlere seslenmek, bir şeyler söylemek arzu ettim.”

Şefik Can

Şefik Can
Biyografi

İstanbul – 1995
ISBN 978-975-437-161-1
7.Basım – 3. hamur – 16,5×23,5 cn – 568 s.

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

 1. ”mevlanadan bir söz”
  ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.