Muhteşem Sultan (Game of Sultans) kısa süre önce aşırı reklamlarla bi yükleyeyim adamlar masraf ediyor bakayım bari dediğim oyunlardan bir tanesi. Tabii ki AoE gibi oyunların tutkunu birisi olarak telefondan aşırı derecede bir stratejik oyun beklemek haksızlık olsa da yine de beklentileri yüksek bir kişiyim. Buna rağmen oldukça ilgimi çeken bir oyun oldu. Osmanlı Oyunları temalı oyunlardan en profesyonellerinden bir tanesi denilebilir.

Oyun genel olarak Osmanlı imparatorluğu yapısı üzerine kurulmuş. Oyunda Tedbil-i Kıyafet, Harem, Taşra, Arz Merkezi, Sefer-i Humayun, Enderun gibi kavramlar ve alanlar olmasına rağemn bildiğimiz sıradan strateji oyunları tadında.

Oyunda bir çok eşya ile haremdeki cariyelerinizin samimiyet oranını yükseltip kitaplar ile vezirlerinizi geliştirerek savaşta daha iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. Ayrıca vezirlerinizle Er Meydanı içerisinde başka oyuncularınızla karşılaşma yapıyorsunuz. Er meydanı biraz sıkıntılı. Pek verimli olmasa da yeni bir oyun olduğunu düşünerek gelişeceğini öngörebiliriz. Yine vezirlerini altın karşılığında seviye olarak, careiyelerden kazandıklarınızla ve kitaplarla, enderun mektebinde okutarak geliştirebilirsiniz.

Harem de bu oyunda biraz önemli. Cariyelerden varis edinip bunları başkalarıyla evlendirerek iyi bir puan kazanabilirsiniz. Ayrıca cariyelerin bağlı bulundukları vezirler cariyleeri havlete davet ettikçe kazandığı cariye puanıyla birlikte de gelişim gösteriyorlar.

Oyun ilk başlarda hızlı oynananabilir fakat ilerledikçe hamleler daha da ciddileşerek daha uzun sürede yapılıyor. Genel amacınız Sultan seviyesini yükseltip global sıralamada devlet puanınızla birlikte daha ileri seviyelere gelmektir. Ayrıca ilk başlarda olduka hızlı ilerlenmesine rağmen ilerleyen seviyelerde daha da yavaş oynanabilirlik sunuyor. Sonuçta oyun zorlaşıyor.

Oyundaki bir diğer unsur da Birlik unsuru. Muhteşem Sultan oyununda Birlik oluşturabiliyor ya da katılabiliyorsunuz. Burası biraz basit bir yer. Sadece elmas verip birlik seviyesini yükseltiyor ve Seyr-ü Sefer için vezir verip akşama üç beş şey kazanabiliyorsunuz.

Oyunda kitap gelişimi, vezir gelişimi, cariye gelişimi, şehzade gelişimi gibi geliştirilebilir şeyler bulunuyor. Bunları da geliştirerek daha etkili vezirler ve devlet elde edebiliyorsunuz. Hepsinin tabii ki yeteneklerine bağlı olarak her seviyede farklı kuvvetlere ulaşıyorlar. İki vezir de aynı seviyede farklı birim yeteneklere sahipler.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”33″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”20″ variation=”4″]

 

 

 

 

immortALance

Yönetici

You may also like...

36 Comments

 1. er meydanina gir en altta yazilar cikcak tikla ekrana gelsin orda mucadele et dicek bas mucadele et intikam mektubunu kullanmis olursun. mucadele fermani baska bise gorevlerden falan elde edersin

 2. Merhaba birlik şifresini unuttum ne yapabilirim

 3. Oynayamayan oyuncu

  Birlik savaşlarına katılmak istiyorum. Birliğim de var. Vezirlerimi 60. Seviyeye kadar da getirdim. Ama katılamıyorum ne yapmalıyım. Birliğimdeki arkadaşlar katılmış.

 4. Kitap gelişimi nasıl oluyor

 5. Aynı dert bendede var birliğe bi şekilde lider oldum simdi cikamiyorum

 6. Birlik nasıl kuruluyor detaylıca anlatacak biri yokmu

 7. Çocukları nasıl daha hızlı büyütürüm çocuğu geliştire tıklıyorum yetersiz diyor onu nasıl kazanıcam

 8. Destek kısmına yszıyorsun Resim felan istiyorlar birlik lideri olduğuna dair onları iletince şifreyi veriyorlar

 9. Kasılması gereken en iyi vezir hangisi ?

 10. Koca davud

 11. Emine marketten 200 elmas karsiliginda intikam mektubu almalisin

 12. Ne zamana veriyorlar gönderdim daha gelmedi

 13. Arkadaşlar ben 14 vezirde çakılı kaldım savaşa katılmam için 16 vezir istiyor nasıl alabilirim bu vezirleri

 14. Arkadaşlar 330. görevi bir türlü geçemedim seyrüsefer yapma yazıyo nasıl geçebilirim yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.