Merhaba arkadaşlar. Bir süre önce Nokia E71 alacağımı belirterek kısaca telefondan bahsetmiştim ve aldığımda da ilk izlenimlerimi belirteceğimi yazmıştım. Yılbaşı gecesi telefonu aldım ve kullanmaya başladım.

Nokia E71 ince ve zarif yapısıyla görenleri ilk başta etkiliyor ki kız arkadaşımı da fazlasıyla etkilemişti. Sonucunda da bu ürünü almak zorunda kaldım. İşadamları için ideal bir görünüme ve fonksiyona sahip. Ana ekrandaki menünün değişebilmesi ise kullanılabilirlik açısından kolaylık sağlıyor. ana ekran için iki farklı mod kullanabiliyor ve kısa yolları rahatlıkla düzenleyebiliyorsunuz. Bu ise alışılmadık ama çok güzel bir özellik. Aynı zamanda iki farklı arka planınız da olmuş oluyor. Bunun için tek yapmanız gereken mod değiştir kısa yolunu kullanmak.

Dış ses olarak Nokia E71 oldukça kuvvetli. Konuşurken de verdiği ses gayet yüksek ve net. Bu noktada kaliteli bir yapım var fakat aynı şeyleri kulaklık performansı açısından söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değil. 2.5mm kulaklık girişi var fakat en ufak bir gürültüde dahi problem çıkartabiliyor müzik dinlerken. Konuşurken ise oldukça başarılı. Müziklerinizi mp3 formatında dinliyorsanız eğer kalitesi yüksek olmalı yoksa ses alımında sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bir diğer sorun ise standart müzik oynatıcısının problemleri. Çok fazla yetersiz kalıyor.

Telefonda flash player bulunması sayesinde bir çok flash videoyu gerek internet üzerinden gerekse hafızadan atca oynatabilirsiniz. Bağlantıda 3.5G destekliyor ve kablosuz bağlantı mesafesi de oldukça iyi. Bağlantı hakkında herhangi bir problem yaşamadım ve her bağlanışınızda da hangi bağlantıyı seçeceğinize siz karar veriyorsunuz. İster WLAN ister gprs artık size kalmış bir durum.

Telefon kendi içerisinde gps ile geliyor ve navigasyon barındırıyor. Bu özelliğini henüz kullanamamış olsam da ileride kullanabileceğimi düşünmekteyim. Diğer bir özellik ise internetten radyo dinleek gibi bir çok deneyim sunması fakat buna dikkat etmeniz gerek çünkü internet radyo oldukça fazla veri transferi yaptığından dolayı faturanız tuzlu gelebilir. Eğer internet paketiniz yoksa WLAN dışında bu özelliği kullanmanızı pek önermem.

Tuş takımı Q klavye dizilişinde ve Türkçe karakter destekli fakat bir süre sonra en soldaki tuşlar aşınıyor. Eğer benim gibi ayda 4000sms yazıyorsanız bu size bir süre sıkıntı verebilir. Alışamam ben öyle tuş takımına diyenlere de tavsiyem bundan korkmamaları olacaktır. Bir kaç gün içerisinde hem tuş takımına alışıyorsunuz hem de yazma hızının çok yükseliyor.

Kamerasına gelince de çok iyi işler beklememenizi tavsiye ederim. 3.2 MP kameraya sahip Nokia E71 aynı zamanda AutoFocus özelliğini de barındırıyor. Gündüz ortalama bir resim çekebilirsiniz fakat gece çekimleri çok da iyi değil.  Standartları aşmış görünmüyor.

Şimdilik benden bu kadar diyor sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Eğer bu telefonu alacaksanız  Buradaki sayfaya bakmanızı kesinlikle öneririm.

Nokia E71 Fotoğrafları

[nggallery id=8]

immortALance

Yönetici

You may also like...

8 Comments

  1. bu telefon genc nesile gidermi sizce :) çok ağır bir görünümü var baba telefonu qibi :D

  2. eksik yazdım :)) polat alemdarda yakında görürsek şaşırmayın :D

  3. Abim, dış görünüşünden aşırı derecede etkilendi. Iphone’unu bana satıp gitti aldı bundan, ilk zamanlar kalite duruyor, şık duruyor fln filan kullanıyordu. Fakat özellikle tuşlarına alışamadı. Daha sonradan nokia’nın o basitleştirmediği yapısına geri dönemedi. Sonuç mu? Şu an elinde yeniden 3GS var. Nokia bu saatten sonra pazarda en yeni ürünlerini biraz daha zor pazarlayacaktır, iphone bence sektörü büyük ölçüde ele geçiriyor..

  4. iyi telefon galiba hiç kullan madım ama…

  5. bence tam bir iş kolik telefonu kullandım güzel bir telefon ama genc tarzı değil gençlere tavsiye etmiyorum

  6. nokıa e71 i ilk çıktığı gün aldım sık zarif ve bana göre kullanışlı bir cihazdır iphone 2g den sonra aldım aylık en az 10000 sms atmama rağmen navi tuşunda az ama baska hiç bir tusunda zedelenme olmadı. sadece kamerası gece çekimlerinde standart cekmekte kamerası cok iyi diyemem ayrıca iş adamları için üretilen cihazı öğrencilerde çok severek kullanmaktadır. tusları kullanışsız gibi görünmesine rağmen numpad lerden daha kullanışlı ve rahat olduğunu anladım kulaklık orjinal kulaklığı cok iyi ses cıkarmıyor ama müzik kulaklığı için aynı şeyi söyliyemiyeceğim… şu anda 501,21,001 sürümünü kullanmaktayım ve herkesede bu cihazı ve sürümü tavsiye etmekteyim sonuç olarak ben menmunum ve hemen hemen herkesinde munmun kalacağını düşünmekteyim…

  7. bnce kullanırım dıyen bırısı ıcın tek kelıme ıle mukemmel

  8. e71 iyi güzelde yüklediğim mp3leri çok düşük bir seste dinliorum ses ayarı yapmalıyım ama nasıl?aynı ses bozukluğu kulaklıktan radio dinlerken olmuo sebep ne olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.