Yorum

Öksüz Blog Yazarı Emre’den…

2007 yılında başladığım blogculuk hayatıma devam ederken az önce belirsiz bir şekilde kendimi öksüz hissettim. Sebebi belliydi. Yorumsuzluk.

Bir yazarın en büyük motivasyon kaynağı okuyucusunun olması fakat bu okuyucu ne denli okuyucu. Boş mu değil mi? Üstteki sayaçta 2500 kişiden fazla bir takipçi görünüyor. O rakamlarla oynamak gibi bir şansım yok. Yazdığım yazı 2500 yere ulaşıyor fakat geri dönüş?

Yorum kategorisine girdiğiniz vakit bir yazı içerisinde en az 300 kelime barınıyor ve bu yazıların çoğu zon zamanlarda 500 keliemden de aşağıya düşmüş değil. Baktığımda yazılarım mı kötü diye bir eleştiri geldiği de yok bir iki kişi dışında. ( Onlara sonsuz minnettarım. Kendilerini biliyorlar. ) Aynı oranda yorum geldiği de yok. Bir sonraki yazıma yorumsuz geçmek beni ziyadesiyle üzmekte.

Dedim ki diğer blogcu arkadaşlarla iletişimi mi kuvvetlendirmeliyim. Bir çok blogcuyu takip ederim ve beğendiğim veya tartışabileceğim bir yazıya yorum da bırakırım. Bazıları da gelir yazılarımdan birine ikisine yorum bırakır. Sonra ne olmuş? Bir bakmışız gitmezseniz kimse gelmemiş. Gittiniz mi arkadaşların bloglarına? Ne âla.

Bazen diyorum ki kız olsaydım acaba ya da baştan yanlış yapmışım kız ayaklarına mı yatsaydım? Ne yazık ki bu su götürmez bir gerçektir; kızların yorum ortalaması yüksek olmakta.

Toplamda 5000 tane yorum var ve iki günde bir 1000 tane yorum silerim fakat bunlar belli başlı yazılar. Nasıl yazılar. Bir incelememin Google’da patlamasıyla ziyaretçi akınına uğramış arkaş arayan tayfalar. Başka sayfalara da bulaşmazlar kolay kolay. Geri kalan yazılar. Popüler yazılarıma bakarsanız sağ menüde onların bir çoğu kendini belli eden başlıklar dışında ıkına pıkına, yazarına mail ile cevap yazdım diyerek, sağa sola eşe dosta reklamını yaparak elde ettiğim yorumlar. Öyle ki kendimce hakettiğimden azını alıyorum.

Ne yazık ki toplumumuzda yorum yapma yetisi gelişmediğinden ve eleştiri’nin önemi yeterince kavranamadığından olsa gerek okuyan olsa bile yorum yapıp çıkan olmuyor. Biraz daha derinden bakarsak bu bir bilgi saklama, sizden sonraki okuyucuya bir haksızlık. İzlediğiniz bir sinema filminin iyi veya kötü yönünü anlatmak, biraz şöyle izlemelisiniz şeklinde ip ucu vermek sizden sonrakilere bırakacak olduğunuz bir miras değil midir? Bunu yapmamak bir haksızlık olarak görülemez mi?

Bir film eleştirisi ortalama olarak 250-300 kelime tutar. Filmi izlemek 2 saatinizi alır, afişini bulmanız düzenlemeniz, içeriği yazmanız, linklemeniz, genel ayarlarını yapmanız, tekrar okumanız düzenlemeniz ve en son tekrar okuyarak imla hatalarını düzenlemeniz sizce kaç saatinize mâl olur? Pekii onu yazabilecek bir siteyi yapmak kaç ayınızı alır. Tüm bunları yapacak bilgiyi edinmek? Ben ipin ucunu kaçırdım.

İki yıl boyunca ele avuca gelir istatistikler veriyorum size arkadaşlar.

313 Yazı – 15 Kategori – 1165 Etiket ve ele avuca gelir yorum sayısı 680. Yazı başına 2, gün başına 1 yorum. Eh bırakın ben de isyan edeyim artık değil mi? Bu yazı da 422 kelime ve sade haliyle sadece yazmak 40 dakikamı aldı. Övünmek değil. Yazan herkesin yaptığı birşey bu. Benimkisi sadece bir dile getiriş.

Benzer Konular

28 Comments

 1. Daily News About Film : A few links about Film - Monday, 25 May 2009 14:14

  […] Öksüz Blog Yazarı Emre’den… […]

 2. ah canım neden bu kadar yanlızmı hissetin kendini :)

 3. vah emre vah içim acıdı vallaya:(

 4. ne yanlızlığıymış kanka senin yanında hiç yoktan ailen var zor zamanında sıgındıgın ya yetimler evsizler ne yapsın ??
  git annene babana kardeşlerine bir sarıl yanlızlık falan kalmaz olmadı gel msn e ben sana dertdaş olurum :D

 5. Bu ayrı bir dal be Furkan. O ayrı bu ayrı…

 6. Adam akıllı yazan ve kimselerin yorum yazmadığı bir çok blogu takip ediyorum. Hatta bazılarında sadece benim yorumlarım oluyor.ziyaretçi sayılarıda çok az,fakat içeriğe bakınca gerçekten iyi olduğunu görüyorsunuz.
  Bayan olmak bol yorum almak mı demek bilmiyorum.Fakat bence pekte alakası yok,erkek olup yazan ve hiç ele avuca gelmeden yazan bir sürü yorum alan erkek blogcular da var..
  bence yorum bırakmaya devam et, kesinlikle seni merak edip gelecek olan,yazılarını keşfedecek olan bir sürü kişi olacaktır.
  sevgilerimle..
  ben senin yazış tarzını seviyorum..;)

 7. Siz de olmasanız kepenkleri indirecem. (:

 8. indirme yahu.. :D buradayız burada:D

 9. Bana bir yorum yapanın yazısına ben de yorum yaparım :)

  Bundan sonraki yorum ilgisinden umarım bıkmazsınız.

 10. Sanırım Google abinin yolladığı ziyaretçiler pek yorum bırakmıyor bloglara:) yorum bırakanlar genelde yine blog camiasından kimseler oluyor. Aynı sıkıntıyı biz de yaşıyoruz.
  Aslında okuduğunuz bir yazıya kendi yorumunuzu katmak, fir fikre eleştirel veya destek anlamında omuz vermek, kısacası katılımcı olmak gerekli. bu aynı zamanda yazıyı yazan kişiyi de motive eden bir unsur sizin de belirttiğiniz gibi…
  sanırım zamanla olacak bir şey bu da:)
  saygılar…

 11. Bu süreci kısaltmak gerekli diye düşünüyorum. Artık bu sisteme bir dur denmeli.

 12. güzel bir yazı olmuş yazılarınızı sürekli takip ediyorum.

  Cemil…

 13. Bende bunları hissediyorum.O kadar emek harcıyorsun ama bir geri dönüş bile yok.. ):

 14. Yazılara Devam Et Biz Yorumlarız Çok Güzel Blog:)

 15. gerçekten her gün takip ettigim tek blog:) yazılara devam et yalnız bırakma bizi

 16. bence devam etmesi gereken tek site hi5 tabi seviyeli düzgün ahlaklı bir biçimde devam etmesi gerek bizi mahrum etmeyin bu siteden ;)

 17. ewt burda güzel arkadaşlıklar edinioz teşekkür ederim kndi adıma

 18. biz de bizimle konuşacak adam bulamadık be kardeşim

 19. bende buse gibi seviyeli konuşacak bir arkadaş arıyorum amma yok be kardeşim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.