Okuyucu ( The Reader ) 81. Oscar Ödülleri‘nde 5 Dalda Oscar Adayı olduktan sonra En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Kate Winslet Titanic’ten sonraki en iyi performanslarından birisini ortaya koyuyor Okuyucu ( The Reader ) Filminde. Bu sefer daha olgun ve tecrübeli bir oyuncu olduğu görülüyor. 2. Dünya Savaşı sonrası 1958 yılı bir trende biletçi olarak çalışan Hanna Schmitz (Kate Winslet ) 15 yaşındaki hasta bir çocuk olan Michael Berg’i ( David Cross ) evine alır ve kısa sürecek bir ilişki başlar. Hanna Schmitz çocuğa bol bol kitap okutur ve filmin ana konusu hemen hemen budur.

Daha sonra ilişki biter ve Hanna Schmitz çocuğu terkeder ama çocuk avukatlık okurken bir eğitimde mahkemede eski sevgilisini bir toplama kampında 300 kişiyi öldürmekle suçlanırken görür. Davadan sonra ise okumaya devam eder.  Davanın sonucunu merak edebilirsiniz fakat söylemek doğru olmaz heralde.

Kate bu filminde oldukça cüretkar davranmış durumda. Bunu özellikle çoluk çocuk bu filmiz izlemek isteyenlere söyleyebilirim. Çocuğun büyümüş halini ise iyi bir oyunla Ralph Fiennes oynuyor. Film yetişkinler sınıfında. Filmin kaynağı ise Bernhard Schlink‘in aynı adlı romanı. Yani bir romandan uyarlama.

Okuyucu ( The Reader ) 2008 Amerikan yapımı. Konu ise Almanya’da geçiyor. Yönetmen koltuğunda Billy Elliot filminin yönetmeni Stephen Daldry oturuyor. Süresi ise 124 dakika kadar. Okuyucu ( the Reader ) kazandığı Oscar ödülünden başka 10 ödül daha kazanmış. Genelde o tarihlerdeki Almanya Filmlerinde Yahudi soykırımları anlatılmasına rağmen burada o olay sadece bir araç olarak kullanılmış ki bu da benim dikkatimi çeken diğer bir unsur. Uygun vaktinizde izleyebileceğiniz bir Oscar sahibi filmdir.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.