Osman Aysu bundan yıllar önce tanıştığım bir yazar. Yazar ve Aşkı adlı kitabı ise ilk okuduğum eseridir. Yaklaşık 400 sayfa kadar olacaktı ki bir gün içerisinde bitirdiğim bir kitaptır. Bunu Berduş ( Servet Ersoy) kitabının anlatımında da belirtmiştim.

Bu kitap da kısa sürede bitirebildiğim kitaplardan bir tanesi olma onuruna ulaştı. Kitabın türü aksiyon ve gerilimi gizemlerle harmanlayan bir Casus Romanı. Suçları anlatan romanlar bir kaç dalda ayrılırlar. Kara Roman, Klasik Polisiye Romanı, Casus Romanı bunlardan bazılarıdır. Casus Romanı aksiyonu ve devlet içerisindeki işlenmiş suçun takibini vs. konu alır.

Osman Aysu gerçekten kendisini kanıtlamış yazarlardandır. Genellikle romanları sürükleyici olur fakat Stephen King hayranı birisi olarak her zamanki gibi tasvirleri beğenmiyorum. :) Bu Osman Aysu’nun kötü tasvir yaptığı anlamına gelmez. Aksine gerçekten yeteri kadar tasvirde bulunabiliyor. Sadece yağmur damlasını 2 sayfa yazmıyor o kadar.

Kitabımız eski bir MİT ajanının yıllar önce kendisine sadistce işkence uygulayan bir KGB ajanının tekrar karşısına çıkması ve bunun sonucunda oluşan olayları konu alıyor. Kitapta sayabildiğim kadarıyla sürekli iç içe olduğunuz 10-12 kahramanımız mevcut. Bu kitapta kahramanlardan ziyade daha çok olaylarla haşır neşir oluyorsunuz. Kahramanlar sadece olayları anlamanız için birer unsur olma özelliği taşıyor. Bu tür romanların ana özelliği de zaten olaylar değil midir? Roman öyle baş yapıt değil fakat asıl amacı olan “Okuyucuya Heyecan Vermek” kısmını oldukça başarıyor. Başlarda ağır şekilde ilerleyen bir serüven var ki bu zaten takip kısmının en önemli unsuru olan sabır faktörünü ölçüyor. Daha sonra biraz hareketleniyor ve gelişmeler hızlıca akarken en son olaylarda fazlasıyla hareketleniyor. Aynı anda bir kaç pencereden olayları izliyor buluyorsunuz kendinizi. İlk başlarda birisinin yaptıkları sayfalarca anlatılır sonra diğer gruba geçilir ya. Kitabın sonlarına doğru adımlar sıklaşıyor. Zaman aralıkları daha çok daralıyor ve bazen 2 sayfanın da altına inebiliyor. Böylece sürükleyiciliği de yakalamış oluyor kitap.  Bu da kitabın sizi içine daha çok çekmesini sağlıyor. Sonuç bölümü ise 2 sayfada geliyor.

Gerçekten kendi alanında güzel yazılmış bir kitap ve eminim ki polisiye tarzı romanları sevenler bu kitabı okurken sıkılmayacaktır fakat okuduğunuz polisiye romanları Agatha Christie romanlarından ibaretse sıkılmayacağınız garantisi veremem ne yazık ki.

Kitabın cep boyu 10 TL gibi fiyatlarda şu anda. Ben Irak seyahatimden dönerken Şereflikoçhisar’da aldım kitabı. Bir dinlenme tesisinde rastladım ve yol uzun okurum dedim. İnanın hiç pişman değilim. :)

Osman Aysu – Casus /  Arka Kapak Yazısı
“…Onu tanıyamamak sinsi bir korku gibi yüreğini kapladı. Aradan otuz sene geçmişti; zamanın yaratacağı değişiklik inkâr edilemeyecek kadar önemliydi. Onu KGB’nin sorgu odasındaki son hâliyle gözlerinin önünde canlandırdı. Beklediği kişi o tarihlerde gencecik bir görevliydi. İnce, zayıf ve sarışın. Ama tanıdığı en acımasız ve gaddar ajanlardan biriydi. Tam bir hafta kendisini sorgulayıp, işkence etmişti…’

Emekli ve yaşlı bir ajan: Samim Vardar.

Teşkilat ondan bir şüpheliyi teşhis etmesini istiyor. Şüpheli, bir işkence tezgâhında ona hayatının en büyük kâbusunu yaşatan kişi olabilir.

Ve Samim Vardar, geçmişte yarım kalmış gibi görünen hesapların, bir gün tamamen kapanmak üzere insanın karşısına çıkabileceğinin gerçeğiyle yüzleşiyor.

Osman Aysu’nun kıvrak kaleminden çıkan yeni bir maceranın eşiğindesiniz… Hazırsanız, satırların arasında keşfedilecek çok şey var…”

Osman Aysu – Casus

Yayıncı: Sonsuz Kitap
Barkod: 9786053840305
Yayın Tarihi: 23/09/2008
Ebatlar: 13,5 x 21 cm
Sayfa sayısı: 280 Sayfa

immortALance

Yönetici

You may also like...

2 Comments

  1. Bu kitabın adı değişti.Daha 2 ay öncesi okumuştum.Şuan tarih 26 Mart 2012.Yeni adı Büyük Hesaplaşma.Yani bu kitabı casus olarak bulamazsanız.Satıcıya Osman Aysı:Büyük Hesaplaşma kitabını istemenizde fayda var.15 yaşındayım gerçekten de kitap çok güzel seve seve okuyacağınıza eminim

  2. Sana katılıyorum Enes’cim.Gerçekten çok güzel bir kitap.Herkes okusun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.