Son moda bebeklerin genel isimleridir. Başlıktaki isimler değil tabii ki… Can ismi. Öyle ki artık çocuklarına karizmatik bulunan Can isminden ziyade zart Can curt Can isimleri koyuyorlar. Fuat Can, Ahmet Can, Mehmet Can, gell Can git Can. Neden peki bu takıntı?

Önceden fark yaratmak için şimdi ise zarurettenmiş gibi koyuluyor bu isim. Düşünebiliyor musunuz? Can dede, Ahmet Can dede… Nasıl da komedi oluyor. Tamam dedeler ton ton olursa belki olabilir ama Amerikan değiliz ki obezite boynumuzda olsun. ( Her ne kadar Fast Food kültürü yapışsa da yakamıza ben bu rejim manyaklığı ile bunun aşılacağı kanaatindeyim.  ) İstemiyorum ben çocuğumun adında Can barınsın. Canan koyacaktım kızımın ismini vazgeçtim mesela.

Diğer bir nokta da artık isimlerimizin tekdüzeleşmesi oldu. Bir Yugoslavın adının sonunda -oviç, bir Boşnak vatandaşının -iç, bir Yunanın papadapulos olduğu gibi bizim de Can oalcak ne yazk ki. Artık Can ismini gören; ” Aaa! Türk bu! ” diye hitap edecek. Evet uzaklaşıyoruz kültürümüzden. Ahmet ve Mehmet yerine Can geliyor güldür güldür. Adı Can olanlar lütfen kızmayınız ama bu böyle… Sizin suçunuz değil sonuçta bu.

Artık kararımı verdim ben. Birinci erkek çocuğum Pipican ikincisi ise Çükücan ismini taşıyacak. Kızlara anneleri karar verecek…

immortALance

Yönetici

You may also like...

4 Comments

  1. Haklısın,bende kızıyorum bu isim kargaşalarına.Çocuğa iki isim verilmesine de karşıyım.Zaten sadece biri kullanılıyor.Tatlı sert bir yazı olmuş,ellerine sağlık.

  2. Bunun bayan versiyonu ismin sonuna nur eklemek.
    Son 10 senedir durum böyle.

  3. Bayan versiyonuna da değinmeyi düşünmüştüm fakat tam oalrak ne yazabileceğime akrar verememiştim. :) Benim de iki ismim var fakat ikisi yanı anda kullanılabilen türden. Artık tek isimmiş gibi olmuş Yunus Emre’den sonra. :)

  4. Ben de kızımın ismini kukunur ya da vajinasu koymayı düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.