PuzzlePuzzle nedir bir insan için? Birçoğumuz için boş bir uğraştır. Diğer bir adı da YapBoz olarak bilinir ama ben inanmıyorum bir insanın o kadar uğraş ile yaptığını tekrar bozacağına. YapBoz dediğimiz şeyin daha küçük ve fazla parçalısı olan da diyebiliriz. Teki 100 Ötekisi 1000 parçadır. Sabır gereken bir eylemdir puzzle yapması. İnançla ve sabırla yürümeniz gereken bir yoldur. Günde 1000 parçadan 10 tanesini koyduğunuzda kendinizi bulutların üzerinde bulabilirsiniz ve bu duyguyu onlarca kez yaşayabilirsiniz. Puzzle eğlenmeyi bilenler için muhteşem bir eğlence aracıdır. Bittiğinde ise dakikalarca hatta bazen saatlerce oturup izleyebilirsiniz. Ben şahsen gurur duyuyorum her son parçada. ( Genelde son parça kayıptır biz kayıp olmayan son parçadan bahsediyoruz. )

Puzzle yapmadan önce en önemli bölüm seçme kısmıdır. Öncelikle ne yapacağımıza, nasıl bir ortama asacağımıza ve ne amaçla yapacağımız önemlidir. Şöyledir ki sevgilinize verecekseniz O’na göre, evinizdeki duvarın ve dizaynına göre seçim yapmanız gerekir. Zira yeşille boyanmış duvarları olan ve birkaç tane de yelken maketi olan bir ortam için ilginç renkte bir Picasso portresi kötü durabilir. Bir yelkenli resmi veya deniz manzarası gibi puzzle almanız daha doğru olacaktır. Ayrıca puzzle için yaptıracağanız çerçeve, puzzle ve duvar rengi uyumlu olmalıdır. Bu yapmadan önce gereken ayrıntılar.

Diğer bir ince ayrıntı ise Puzzle markasıdır. Educa, RavensBurger ve Clementoni kaliteli markalardır. Manzara resimlerinde RavensBurger seçebilirsiniz. Ben Educa kullanıyorum ve memnunum. Parça uyumu ve kutu içerisinden çıkan yapıştırıcısı diğerlerine fark yaratıyor. En büyük fark ise Educa için İspanya’dan size kayıp parça gönderme garantisidir.

Puzzle almadan önce ne seçeceğimize karar verdikten sonra nasıl alacağımıza sıra geldi. Bunun için bir kaç seçeneğe sahibiz. Bir internet alışveriş sitesinden, köşedeki kırtasiyeden veya bir alışveriş merkezinden edinebiliriz fakat en çok çeşidi bulmanın tek yolu internettir.

İnternette alabilecek olduğumuz bir kaç adres var. Bunlar  Puzmo, Puzzle Depo gibi E Ticaret Sitesi ve menünün altında muhtemelen reklamları görünecek olan siteleri sayabiliriz. Puzzle Depo’dan alışveriş yaptım ve memnun kaldım. Ürün en kısa sürede elime geçti. Hiç bir sorun yaşamadım henüz.

Bunu da yaptıktan sonra sıra geldi puzzle yapma tekniklerine. Daha sonra ise puzzle yapıştırma tekniklerine göz atabiliriz.

immortALance

Yönetici

You may also like...

16 Comments

 1. educa markalı puzzleda parca kaybedıp maıl yoluyla educanın parca ısteme sıtesıne maıl atmama ragmen gerı donus olmadı we puzzle cop oldu:S

 2. Bu yorumunuzu Educa Puzzle Kayıp Parça Desteği adlı konuda dile getirseydiniz daha iyiydi. Bu şekilde açıklamalı oalrak anlatıldığını da görürdünüz. Kendileri mail yoluyla iletişime geçmiyorlar.

 3. […] önceki yazılarımdan birisinde Puzzle Seçmek için bir kaç ipucu vermiştim. Şimdi ise Puzzle Yapmak için gerekli olan bazı teknikler […]

 4. Merhaba
  Puzzle yapmaya yeni başlıyorum bu konuda çok hevesliyim. RICORDI PUZZLE 1500 LES MONTRES MOLLES almayı düşünüyorum. Ricordi markasi nasıl bir markadar acaba?

 5. Ricordi puzzle hakkkında ne yazık ki bir bilgim yok fakat yazıda saydığım puzzle markaları iyidir.

 6. geçtiğimiz yıl aldığım Educa ya ait Evelasting Cethadrals puzzle henüz başlayamadım.. yapamayacakmışım gibi karışık geliyor..kutudan tamamlanmış parça resmileride çıkmadığından başlayamadım.. Bu resmi nerden bulabilirim ?

 7. Kutunun üzerinde zaten resim bulunması gerekli. Kutunun üzerindeki resmi yapıyorsunuz…

 8. […] Puzzle ile ilgili Puzzle Yapma Teknikleri ve Puzzle Seçmek adlı yazılarımızı da bilgi edinmek açısından okuyabilirsiniz. [Slayt Gösterisi] […]

 9. puzzledukkani.com

  educa markalı puzzleda parca kaybedıp maıl yoluyla educanın parca ısteme sıtesıne maıl atmama ragmen gerı donus olmadı we puzzle cop oldu:S

 10. sürekli 1000 parça puzzle alıp, tamamlayan birisiyim. Evde 30u aşkın puzzle var.. Oldukça güzel birşey.

 11. diğer ülkelerde ki insanlar çocuklarının zekasını arttırmak için puzzle, yapboz gibi kafa çalıştıracak şeylerle meşgul ediyorlar. Biz neden böyle olmayalım ki.

 12. puzzle yapmaya yeni başlıyorum bu konuda çok hevesliyim. teşekkürler

 13. […] fikir ve ufuk genişletici olması açısından yazmaktayım. Daha öncelerde bahsetmiş olduğum Puzzle Seçmek – Puzzle Yapmak yazılarından farklı olarak Puzzle Yapıştır Teknikleri adı altındaki […]

 14. slm puzzle halısı hakkında tavsiyeniz varmı özellikle marka ve renk seçimleri için ??

 15. puzzle başlamaya niyetliyim fakat parça adeti konusunda bir kararsızlık yaşıyorum acaba ilk hangisinden başlasam vs. diye. ama bu Puzzle sitesinde yer alan bilgiler bana baya rehberlik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.