Daha önceki yazılarımdan birisinde Puzzle Seçmek için bir kaç ipucu vermiştim. Şimdi ise Puzzle Yapmak için gerekli olan bazı teknikleri vereceğim. Güzel bir hobi olan puzzle yapma işinin daha güzel olmasını umuyorum bunlarla. Eminim bazı yararları olacaktır.

İlk olarak puzzle boyutlarımıza göre kendimize puzzle yapma alanı açmamız gerekli. Puzzleınızı ister bir masa üzerinde isterseniz piyasada satılan puzzle halıları üzerinde yapabilirsiniz. Halı size bir puzzle alacak kadar daha masraf yapsada portatifliği olduğundan daha faydalıdır. Bu alanın mümkün olduğunca varsa bozmaması için evcil havanlarınızdan ve hem bozmaması için hem de yutmaması için ki bu çok kötü sonuçlar doğurmaması açıcısından, çocuklardan uzak bir yer olması gerekmektedir.

Puzzle Yapma işleminde öncelikli olarak yapılması gereken tekniklerden birisi herkesin bildiği gibi renklerin ayrılması işlemi. Bunları yaparken dikkat etmek gereken en önemli unsur figürümüzü iyi bilmemizdir. Öncelikle yapacağımız figürü iyice incelemeli ve kafamızda bölümlere ayırmalıyız. Daha iyi anlamamız için  yapmış olduğum bir puzzle resmini inceleyelim.

Gördüğünüz üzere resimde yaparken ayırmış olduğum bölümler mevcut. Bunlar;

 1. Gemi
 2. Gemi
 3. Deniz
 4. Gökyüzü
 5. Koyu Gökyüzü

Bu şekilde bir ön hazırlık yaptıktan sonra yapmamız gerekenler sırasıyla parçaları ayırmak olacak. Bu parçaların renkleri alanen bellidir. Ayırdığımız bu puzzle parçalarını bir kavanozda veya yoğurt kutularında saklayabiliriz. Yukarıdaki resimde gemileri yelkenler ve kaporta olarak ikiye ayırabiliriz de. Eğer böyle çok fazla ayırım yaparsanız kutuların üzerine bir isim vermeniz daha iyi olabilir. Yapma işlemine ilk olarak tek kenarları düz olan yani çerçeveyi oluşturan parçalardan başlamamız gerekmektedir.  Hem daha hızlı başlamak hem de bu hızın vermiş olduğu psikolojik rahatlamayı sağlamak amacıyla çerçevlerden başlamak şarttır aslında. Sonra çerçevenin istediğiniz bir bölümünden ilerlemeye başlayabilirsiniz. Puzzle yapma işlemi hemen hemen bunlardan ibaret. Parçaları yerleştirirken özellikle dikkat etmeniz gereken nokta parçaların tam olarak uyduğu ya da uymadığıdır. Bazı markaların parçaları birden fazla yere oturduğundan yapma esnasında kilit bir parçayı başka yere yerleştirdiğiniz için o seviyeden ileriye geçmenizi saatlerce engelleyebilecek bir sorun doğurabilir. Buna dikkat etmeliyiz.

Puzzle yapma esnasında diğer bir dikkat edilecek nokta ise konsantrasyon. Puzzle isteyerek yapılmalıdır ve yaparken de dikakt dağılmamalıdır. Bunun için hafif bir müzik eşliğinde daha iyi konsantre olabilirsiniz. Puzzle başında saatlerce oturmak da bu konsantrasyonu dağıtabileceğinden ara ara oturmanız tavsiye edilir. Göreceksiniz tıkandığınızda ara verirseniz birkaç saat geldiğinizde o parçayı çabucak bulabileceksiniz.

Puzzle ilk başlarda yavaş ilerlemesine rağmen 1000 parçalık bir puzzle yaparken son 200 parçayı tek günde yerleştirebilirsiniz. Parça sayısı azaldıkça hızınız artacaktır. Bu sebeple sabırlı olmalısınız. 1000 parça içerisinden değil 200 parça içerisinden aradığınız parçayı bulmanız daha kolaydır. Bir diğer etken ise tamamen kesim tekniği ve parçaların renklerine alışmanızdır. Hatta ilk oturduğunuzda parçayı yerde görerek yerini tayin edip 2 saniye içerisinde puzzle’da ait olduğu yere tek seferde koyabildiğinizi bile görebileceksiniz.

Önemli bir ekleme daha yapmak istiyorum. Puzzle parçası kaybolduğunda oldukça sıkıntı çekeceğiniz bir hobi. Orada bir tane eksik durması oldukça moral bozabiliyor. Her ne kadar Educa Kayıp Parça Hizmeti gibi hizmetler sunulsa da bunu beklemek bile o son eksiği koyduğunuzdaki mutluluğu tadamayacaksınız anlamına gelir. Bunu önlemek için de bir puzzle halısı edinebilirsiniz. Sizi hem puzzle yapacak yer sıkıntısından hem de risklerden koruyacaktır. Aynı zamanda yapmış olduğunuz puzzleları yapım aşamasında tatile vs. giderken yanınızda da götürebilme imkanı sunar.

Puzzle yapmak sizin için bir zevk olmalı. Sloganınız ise “Her parçada Bir Mutluluk” olabilir. Puzzle yapma işlemini ister tek başınıza isterseniz bir grup halinde arkadaşlarınız veya ailenizle yapabilirsiniz. Zira 24000 parçalık puzzle yapanlar bile var… Hepinize iyi eğlenceler.

Ayrıca yapmış olduğunuz puzzle’ı yapıştırmak için Puzzle Yapıştırma Teknikleri adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Dip Not: Aklıma geldikçe bu yazıda düzenlemeler yapacağım. Ayrıca puzzle yaparken takıldığınız şeyler olursa veya eklemek istedikleriniz burada paylaşabilirsiniz.

Yaptığım Puzzle Çeşitleri…

(Resimlere Tıklayarak Büyültebilirsiniz. Daha Net Görüneceklerdir.)

E.B. Leighton - God Sped PortresiKim Anderson - Endless DreamsE.B. Leighton - The ArcadeSea Battle Puzzle'ıNeon Boğaz Köprüsü Educa PuzzleVictoria Frances - Genoa Blue Portresi 

Sizden Gelenler

( Siz de yapmış olduğunuz veya yapıyor olduğunuz puzzle çeşitlerini aşağıdaki örneklerdeki gibi ufak tiyolarını verebilir, yapanlara yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki puzzle resimlerine tıkladıkça o puzzle hakkındaki ayrıntılı bilgi ve yapım tekniklerine ulaşabilirsiniz.

Puzzle anlatımı yollamak veya nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız siz anlatırsını biz sizin yerinize yazarız. İletişim için immortalance[at]gmail.com adresine mail yollayabilir veya admin[at]fuckulte.org adresini msn listenize ekleyebilirsiniz. )

Ravensburger Dark Romance
Gülşah Arkadaşımızdan Ravensburger 1000 Parça Dark Romance Puzzle’ı Anlatımı

immortALance

Yönetici

You may also like...

176 Comments

 1. ben 1500 parçlık bi puzzle a basladım ilk kenar parçaları ayırdım sanırım eksik 1500 parçalım bi puzzel da kaç kenar parçası olur yardımcı olurmusunuz

 2. Serhat çuhadar

  The accolade EDMUND BLAİR LEİGHTON puzzlesini yapıyorum bunu sizde yapmışsınız kenar parçalarını tamamladım bana yardım edebilirmisiniz

 3. SUNG KIM puzzlesini yapıyorum kenar parçalarını birleştirdim ama renkleri ayırmakta zorluk çekiyorum bana yardımcı olurmusunuz bu arada puzzlem 1000 parçalı

 4. 2000 parçalık bir puzzlenın kenar sayıları kaç olacak yardımcı olursnız sevinirim

 5. puzzle yapmaya yeni başlayacagım puzzle ı aldım ama sorun şu ki bunu neyin üzerine yapacagım? duydugum kadarıyla bunun bi bezi-minderi falan varmıs ona nerden ulasabılırım? yardımcı olur musunuz lütfen?:)

 6. 1500 parçalık puzzle kenarı 30*50
  2000 parçalık puzzle kenarı 40*50
  oluyor genelde. ama bazı puzzle markalarında tam sayı olmayabiliyor. Educa ve ard puzzle tam sayı çıkar. ELimde bir tane farklı marka 1488 yani 48*31 parça çıktı.

  Sayın esra puzzle halısı işini kolaylaştır. Puzzle satan dükkanlarda genelde olur.

 7. Irmak Akyoldaş

  Ben neon serisinden o boğaz köğrüsünü yapmaya çalışıyorum fakat gerçekten çok zorlandım ve bıraktım şimdi yeniden başlayacağım nasıl bir yol izlememi önerirsiniiz ?

 8. Hüseyin Özkaya

  Merhabalar
  Educa 14755 Boğaziçi köprüsü neon puzzle ını yapıyorum aslında yaptım aslında 1 yıl önce gökyüzüne kadar bitirdim ve puzzle ı bugüne kadar terkettim gökyüzü kısmında 2-3 gündür uğraşıyorum sonunda yaklaşık 40 parçam falan kaldı ama çıldırmak üzereyim yaklaşık 9 noktada parça oturmamakta herşeyi denedim en son oturduğu kadar diyip aralarda biraz boşluk bırakan uyumsuz parçaları koydum ama genede 2 parçam dışarıda kaldı kısaca çıldırtıcı bir puzzle ama yeni başlayanlar için gökyüzüne kadar olan bölümde verebileceğim en büyük tavsiye tüm parçaları ışık altında bekletip neon olanları ayrımanız olacaktır çerçeveyi tamamladıktan sonra köprüyü tamamlayıp geri kalan detaylara konuda belirtildiği gibi ilerlemeniz anlatıldığı gibi işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat gökyüzüne geldiğinizde çıkış yolu bulabilirseniz umarım buradaki bu yorumu hatırlayıp birkaç cevap gönderirsiniz.
  Saygılarımla.

 9. Ben 5000 parca dunya haritasini ysptim en son ve 2 ayda bitti..bu biraz gorsel zeka ilede ilgili bisey galiba…hicbir puzzle da zorlanmiyorum fakat cok iyi bilmek gerekiyor sekili.kizim 3.5 yasinda o da 100 parca puzzle yapabiliyor saka gibi..o yasta da resimi cocuklarin ilgi alanina gore secmek gerekiyor..

 10. yaptıgınız victoria frances puzlle ı heryerde arıyorum ama malesef bulamıyorum puzzle kodunu yazarmısınız rica etsem

 11. merhaba öncelikle bende heves ettim başlamak için gittim 500 parçalık puzzle aldım daha yeni başladım ama bir türlü kenarlarını yapamadım en başını yapıyorum ama nasıl yapmam gerekiyor istiyorum yapmak ama başlıyorum tam konstre oluyorum sonra ayırıyorum renklerine göre okadar çok renk varki biri küçük diğeri büyük ebatları farklı oluyor sabırlıyım ama çözemedim bana yardımcı olurmusunz nasıl başlamam gerek ?

 12. Üst satır 3. sıradaki(şövalye) puzzle markası ve modeli nedir acaba ?

 13. 50x40x50x40 olacak yani toplam 176

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.