ŞekerRamazan Ayı‘nı hayırlısıyla bitirmiş ve Fıtır Bayramı’na girmiş bulunmaktayız. NedenFıtır Bayramı dediğimi aşağıları okuyunca daha iyi anlayacağınızı söyleyerek saadete gelmek istiyorum..

Kısa bir hesaptan sonra Ramazan Ayı doğduğumda Ocak Ayı içerisine denk geliyormuş ki bu hiç Ağustos Ayı içerisinde Ramazan Ayı’nı tadamadığım anlamına geliyor. Bu sene o tadı aldım hayırlısıyla.

Pek kolay bir Ramazan Ayı olmadı bu ay benim için fakat her Ramazan Ayı böyle geçerdi benim için. Özellikle beni zorlayan şey susuzluk oldu diyebilirim. Mümkün oldukça evden dışarı adımımı atmamaya özen gösterdim. Çok fazla terleyen birisi olduğum için susuzluğu fazla çekeceğimi ve bitkin düşeceğimi düşündüm.

Ramazan Ayı’nın son Cuma Günü Cuma Namazı’nı Eyüp Sultan Camii‘sinde kıldım. Öyle huzur verici ki. Beylerbeyinden Eyüp Sultan’a gittim binlerce kişiyle aynı yerde saf tuttum. İnanın ömrünüzde bir ekre de olsun onca insanla aynı eylemi yapmaktan ziyade onca insanla aynı duyguları taşımak oldukça güzel. Derin düşündükçe daha da güzelleşiyor.

RamazanAyı peşine bir de bayramımız var. Bu bayram hakkında da oldukça fazla söylentiler var. Bir çok da isim verilmiş ve soruluyor;  “Şeker Bayramı mı yoksa Ramazan Bayramı mı?” diye.  Kısa bir araştırmadan sonra  Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinden doğru cevaba ulaştım. Fıtır Bayramı gerçek adıymış.

Ramazan’dan zevk almayan bayramından da fazla zevk almıyor galiba. Kendimden böyle görüyorum. Ne bileyim çocukluğumdan beri izlerim insanlar sinemaları, alışveriş merkezlerini doldururlar bayramda. Öncesinde de çarşı pazar dolar. Her taraf süslenir. Bir bayram yaşanır ama ben bu organizasyonları çocukluğumdan beri sevmiş değilim. Zira Capitol’de fink atmaktansa komşumuzun elini öpmek çocukluğumda hem daha çekici hem daha kârlı gelirdi bana.

Tüm bu olumsuz düşüncelerimmen cıvıl cıvıl çocuklar görmek ve akraba bağlarını güçlendirmek adına çok güzel bir fırsat. Dargınlıkları bir kenara bırakmak için de öyle. Allah’tan dileğim bu bayramı doyasıya yaşayamayanların da yaşayabilmesi.

“Şimdiden herkesin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.