Türkiye’de bir tarz haline gelen karakterlerdendir Recep İvedik. Şahan Gökbakar gerçekten her geçen gün kendini yenilemese de Recep İvedik 4 ile  Recep’e bir şeyler katıyor. Serinin 4. Filmi de şu anda vizyonda.

Bu sefer özellikle bir Cem Yılmaz yapımı ile aynı ana denk gelmemesinden olacak ki aşırı şekilde duyulmuyor piyasada adı fakat yine de izleyicisi oldukça fazla denilebilir bir yapım. Serinin 4. filmini Recep İvedik serilerinden ayıran bir yanı var bence. Bu da daha az küfür içermesi. Ben kesinlikle bir sinema filminin içerisinde küfür olmasını isteyen bir kişiyim. Çünkü karakterleri yerine oturtan bir söylemdir. Fakat işin cıvığını da aynı şekilde çıkartmamalıdır. Şahsi görüşüm bu yönde. Özellikle nacizane eleştirimin başında bunu eklemek istedim.

Film genel olarak stabil bir çizgiye sahipti. Konusu güzel fakat işleyişi için aynı şeyi söyleyemiyorum maalesef. Basit bir şekilde incelenen bir konu vardı. Komiklik ise özellikle filmin ilk yarısında oldukça iyiydi fakat ikinci yarısı daha sakin geçti. Sanırım kendinizi gülmeye programlıyorsunuz ve bir anda araya girince insan kendine geliyor herhalde sonra konsantre olamıyor haliyle. Sıradan bir yapım olduğunu düşünmekle beraber artık Recep İvedik 4  karakterinin de anılarda kalması gerektiğini düşünüyorum.

Film baştan sona bir survivor anısından ibaret. Güngörende çocukluğundna beri top oynadığı ve çocuklara antrenörlük yaptığı Dinamo Güngören’in sahasının arsası satılır ve Recep İvedik bu arsayı kurtarmak için satın alan adama 300.000 TL öneriyor fakat bu parayı bulmaz için Survivor’a katılıyor. Sonrasında da Survivor anısı başlıyor. Eğer ki 2 saat değil de 3-4 saatlik bir film olsaydı ve o kadar çok malzemeyi sentezleseydi oldukça etkili olurdu fakat süresi konusuna yetmeyen filmlerden birisi olmuş.

Kadroya bakınca yine sınırlı bir kadro görüyoruz. Fakat aşırı bir kadro derinliğine de ihtiyaç yok. Senaryo gereği tüm film Recep İvedik etrafında dönüyor. Adadaki diğer ekip asla görüntülenmiyor. İçerisinde Recep İvedik olmayan bir sahne sanırım hiç yoktu. Bu da filmin tarzıyla alakalı fakat biraz daha konu genişletilebilirdi.

Velhasıl kelam yine tarzıma uymayan bir yapım oldu. Teknik yönleriyle eksiklikler de mevcut. Fakat marka değeri sattıracak bir film.

Film’in İMDB puanı 3,6’da kalmış.

 

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.