Rasgele

Referandum Sonuçları 12 Eylül 2010

12 Eylül 2010 Anayasa Değişikliği Referandumu Sonuçları12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilecek olan bir referandum var önümüzde. Anayasa Referandumu Sonuçlarıyla Oldukça önemli bir viraj aslında. Aklım ne kadar siyasete çalışmasa da mevcut paketi okudum ve değerlendirdim.

Bizim insanlarımızdaki ana zihniyet tamamen paket içeriği değil içeriği geliştirenlerin peşinden gitmeleridir. 12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu için de bu tür bir hareket oluşacak. Keşke herkes bir oturup okusa ve özgür iradesiyle düşünse.

Size tavsiyem 12 Eylül 2010 Anayasa Refandumunda daha sağlıklı ve gerçekçi bir sonuç için teklif metnini okumanız… Bu arada öncelikli mühür “Tercih” yazan mühürlerin olacağı açıklandı.

Referanduma son iki gün kaldı ve ortalık duruldu. Hayır ile evet arasındaki toplam oy farkı da %5 civarlarında. Anketlerin gösterdikleri sonuçlar ya ikili bir bölünmeyi gösteriyor ya da şişirme sonuçları. En son ve net anket olan referandumda gerçekleri göreceğiz…

Referandum oy kullanma süreci bitti. Sonuçlar için açıklanma yasağı halen sürmektedir. Yasak kalktıktan sonra sonuçlar anlık olarak buradadır.

Benzer Konular

152 Comments

 1. Yasama yürütme yargının tek elden yürütüldüğü bir Cumhuriyet rejimi nasıl olur biri bana anlatabilir mi? Yahu bu milletin aklı hiç mi çalışmıyor?

 2. “Geniş tabanlı mutabakat aranmadan bir partinin, iktidarın getirdiği bu anayasa değişikliğine bakacak olursak, bir maddenin öne çıktığını görüyoruz. O da yüksek yargıyı iktidar partisinin emrine bağlamak. Yargı bağımsızlığını yok etmek. Ülkede işsizlik, terör, Doğu sorunu ve her ne kadar üzerinde durulmuyorsa da eğitim sistemi gibi birçok ciddi sorun varken, anayasa değişikliği paketi aceleye getirilerek halkın önüne konuldu. Ama ‘sivil anayasa yapıyoruz, eksikse daha genişini yaparız, yapacağız, sözleriyle kandırmayı bıraksınlar. Hesap sorulacaksa neden 27 Mayıs’tan başlanmıyor? Darbe karşıtlarını kendilerine çekebilmek için yapılan bu demagojiler düpedüz tuzak. Darbe yaparken darbeci anayasaya mı bakıyor? Darbelere karşıyım. Dar bir çerçevede tek bir partinin görüşüne göre bu anayasa değişikliği de yanlıştır.”

 3. saçma sapan yorum yapmışsınız,soyalistim,Atatürkçüyüm diyerek,yoksulu bahane ederek rant sağlama devriniz bitti!!!tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış,hani siz darbelere karşıydınız,noldu?tam sopalıksınız,bana göre siz,gereksiz kişilersiniz ülkede,üretime desteğiniz ise sıfır,bunu heryerde görüyoruz

 4. “27 Mayıs’ta dar bir zümrenin ele geçirdiği kuvvet ve sahiplendiği yargı mekanizması ile Yassıada Mahkemesi’nde neler yapıldığını gördük. Yargının bağımsızlığı esas olmalıdır. Anayasalar bir zümreyi, bir partiyi kayırıcı olmamalıdır”

 5. zafere cavabım;ATATÜRKÜ kullanma devriniz de bu referandumla sona erdi,adamı rahat bırakın,düşünün bir,ben ne yaptım kendim için diye,hani bıraktık ülkeyi de,kendinize ne faydanız oldu?sizin gibilerin faydasını görmedim şu yaşıma kadar,Ruslardan gördüğüm iyiliği sizin gibi örümcekleşmiş zihniyetten görmedim.Ülke için cidden virüssünüz,size karşı en etkili antivirus bu referandumda EVET demek oldu.Aklınızı artık başınıza alma zamanınız gelmedi mi?

 6. Cahil toplumla seçim yapmak,okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar APTALLIKTIR.

  evet diyen kardeşim bu günden sonra türkiyede olacaklardan sen sorumlusun !!

 7. Tarihte “keske”lere yer yoktur.Bugun her EVET oyuyla Turkiye’yi karanlik bir doneme surukleyenler,KESKE dediginiz dönemlerde karanlıkta ampul arayacaksınız…

 8. Atatürkü bırakında adam mezarında rahat yatsın bırakın artık.. bende hayır diyen bu zihniyetleri anlamıyorum nasıl gözleri kapalı ki hiç kimse bir kömür uğruna bu ülkeyide satmadı böyle bir işide ilk defa bu hükümet yaptı her yaptıgı iyilikte göze battı her zaman artık bırakında küfretmeyi şu çıkan karara saygılı olun !!!

 9. çektiğimiz yeter artık biraz da onlar yargılansın allahın izniyle olacak sırayla olacak bunlar şüphesiz.

 10. evet diyen insanlar paketi arastirmis insanlardir ve cok seyin bilincindedir hayir diyenlerde neden hayir manasi ni bile bilmeyen karamsar dusuncelliler.ulke ne oyunlar gordu iskence idam baskilar.eger avrupa diyorsak illede evet olmaliydi.sade avrupa icin degil kendimis icin evet.

 11. Allahım ne gerizekalılar yaratıyosun.Kardeşim siz embesilmisiniz siz neye evet dediğinizi bilmiyosunuz.Şu evet diyenlerin içinde bir tane yokki neye evet dediğini bilen.Yazık çok yazık Atamın kemikleri sızlıyordur şu anda.Üç beş kuruşa sattınız memleketi.Gerizekalının biride demiş biz zaten Atatürkçü değiliz diye.Sen zaten Atatürkçü olma.E be yarım akıllı ne işin var bu memlekette.Kimin sayesinde bu vatana sahibiz.Nerde yaşıyosun sen kış uykusunamı yattın yıllardır.YAZIKLAR OLSUN…. Söylicek söz bulamıyorum bu kadar cahil insanların bu memlekette yaşamasını kabullenemiyorum

 12. arklar evet hayır yorumu yapmak iş degil herkes önüne baksın bizim 27 dönüm çubukta tarla var bak bende satıyom bana para lazım daha iyi geçinmek için ister yabancı alsı ister türk bastıran alır dimi vatanında paraya ihtiyacı var başkasına muhtaç olmamak için ABD VEYA İNGİLT FRANSANIN YADA BAŞKA ÜLKELERİN AĞZINA BAKCAMIZA SATAR ÖZELLEŞTİRİR BAZI GEREKSİZLERİN SENELERCE BEDAVA DEVLETTEN FAZLASIYLA YEMENİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR VE İKİ ÖZELLEŞİYO BAZI ŞEYLER ÇALIŞMAYAN ADAMLAR ŞİMDİ ÇALIŞIYOR SİZ HAYIRCILAR MELİH GÖKÇEKTE YARAMAZ ADAM DİMİ BAYRAMDA YOLLARIN DURUMU NEYDİ AKIYORDU KİM YAPTI MELİH PİKNİK YAPMAYA GİDİLDİ KİM YAPTI MELİH 3 BORUYLA ANK SU GETİRİLİYOR SU KALMAYACAGI ZAMAN AMA BİR İNSAN NE YAPARSA YAPSIN YARANAMAZ ÇOKMU YİYOR YESİN NE ZAMANA KADAR YİYECEK BAKALIM BİZİM İŞİMİZ YÜRÜSÜN NASIL YÜRÜRSE YÜRÜSÜN NE MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE VE 32FARZA VE 51 FARZI YERİNE GETİRENE HERŞEY ANLAMSIZ DÜNYA MALI KİMSEYE KALADI KALMICAK ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN YENİ YASA HAYIRLI UGURLU OLSUN İNŞ

 13. evet diyenlere gerizekalı diyen ib..neler gerizekalı siz ve sizi doğuranlardır.herkes sizinle aynı fikirde olmak zorundamı o..çocukları.okadar millet evet dedi bi sizin gibi azınlıklarmı akıllı.şer…izler.

 14. sanki kendileri neye hayır dediklerini biliyorlarda..bide burda atatürkçü ayakları yapıyorlar ya..sizin cahilliğinize bakın başkalarının fikirlerine bile sayğı duymuyorsunuz millet salakmı onlar okuyupta evet dedi sizin ğibi sa..laklar okumamıştır belkide hoş okusanızda bişey anlamazsınızki kafa yok kafa sizin gibiler yüzünden bu ülke bu halde zaten ama sizin gibi düşünenleri yolladık sıra sizede gelir inşallah.

 15. bütün evet diyenlere yazıklar olsun türkiye bunların sayesinde geriledi ve gerilemeyede dewam ediyor insanlar o kdar cahilleşti ki napıcaklarını şaşırdılar ama ben aydın bir kişi olarak bu ülkeye acıyormm başbakan gibi pislik bi adamın eline düştük yaa kendimede acıyrm gelicek kuşakklarada yazık çok yazıkkkkk

 16. bir kere ewet diyenlerin hiç birinin okumadığı açıkça ortada bilmem bunuda farkında msın acaba kadir beyy ??

 17. SEN..! Bakınma sağa sola! Evet SEN!
  Bir kilo prince bir torba makarnaya kandın.
  Bu… kadar mı açtın!
  Bu… kadar mı sefildin!
  Seni buna muhtaç edip verenin niyetini hiç mi anlamadın!

  SEN! Evet SEN! Yüzü kızaran!
  Bir metre kare yere bin kurşunun düştüğü yerde, şehit düştü atan.
  Hiç mi titremedi o elin!
  Vatan toprağını satana “evet” dedin.!

  SEN! Ya SEN! Köşe bucak saklanan!
  Gaflet,delalet ve hıyanet içinde olanları görüp susan! Adı “AYDIN” olan!
  Sana dokunmadı mı yılan!
  Kır o kalemini KIR!

  Ya SEN! Ya SEN! Ağlayarak bana bakan!
  Okumadın mı gençliğe hitabımı?
  İçerden işgal ediliyor vatan!
  Silkele üstündeki tozu, emdiğin süt haram olmadan!

  Ya SİZ! Ya SİZLER!
  SİLİN CUMHURİYET İLKELERİMİ TEKER TEKER!
  Dolarla yatıp dolarla kalkın!
  “AVRUPA AVRUPA” diye yerlere yatın!
  Cübbelerinizle zafer narası atın!
  Mehmetçiğe kurşun sıkana “kardeşlerim” diyeni meclise alın!
  Kurumları, madenleri, toprağı, denize döktüklerime satın..!

  Size zaten sözüm yok….!!!
  yazık yaa atatürkçüyüm diye geçinenlere çok yazıkkk

 18. Akp anayasa değişikliği kararını bize sundu,siz karar verin diye.ama belli ki hata yapmış.bazı zihniyetleri insan yerine koyarak. siz asıl koyun gibi güdülmeliymişsiniz.yazık.hayır çıksaydı da, bugün hayır diye anıranlar, çok yakında çıkabilecek bir darbede işkence görenler, aşağılanılan belki de asılanlar arasında olsalardı,işte o zaman hora geçerdi,değil mi??sırf inat uğruna yaptığınız rezilliklere halk tokat gibi cevap verdi işte.artık susun da bırakın milletimiz çamurdan çıksın.gözlerinizin önündeki örümcek ağlarından dünyayı göremiyorsunuz.asıl komik olan ne biliyor musunuz.memleket satılıyor saçmalığınız.kurtuluş savaşı çook yakın bir tarihte gerçekleşti.bu vatan kolay alınmadı.satmak okadar kolay mı sanıyorsunuz.erdoğan bir karış toprağı satacak herkes de ağzı açık ayran budalası gibi bakacak mı.ortalık yıkılır be.aptal mısınız siz.hangi zihniyetlere kulak asıyorsunuz.hayır diyen adamlar pkk yı kullanma derdi içine girmişler.kendi menfaatlerini gerçekleştirmek için kullandıkları maşasınız siz.cumhuriyeti geçtim Atamızı bile pis menfaatlerine alet etmeye çekinmiyorlar.akp gelmeden önce adam yerine kondunuz mu düşünün bakalım.kim sizin kararlarınızı bu kadar önemsedi.size tavsiye bir şişe soğuk soda için hazımsızlığa iyi gelir :)))

 19. Aziz Nesin’i anıyorum.. bu ülkenin %60ı cahildir demiş üstüne birde hapise atılmış.. tayyip gemicikler alsın diye EVET..kürdistan kurulsun diye EVET… we daha neler ama yüzlercesini yazsan anlamazlar ki. yazıklar olsun. yakında saltanatta gelirdi ama ATAM okadar ileri görüşlü ki yönetim şeklinin değiştirilemeceğini zaten belirtmiş.

 20. şu hayırı savunan arkadaşların ne çıkarı vardı bende onu merak ediyorum
  televizyonda savunanların çıkarlarını az çok anlayabiliyoruzda sizin ne çıkarınız var onu anlayamadım yoksa o insanların yalakası mısınız siz terörü dağda görüp çoban deyip vurdurmayanlar suçluyu suçsuz deyip serbest bırakanlar baklava çalanı içeri atıp ev soyanı serbest bırakanlar para çıkarları için vatanını satanlar ve sayamadığım nice şerefsizi savunuyorsunuz bunlar sistem içinden çıkarılacak şimdiye kadar darbecilerin dediği gibiydi bırakın birde böyle olsun bakalım sizde darbecilerimi yoksa saydığım şerefsizlerimi savunuyorsunuz şimdiye kadar bu maddelerle ne olduki şimdiden sonra bunu savunuyorsunuz hangisi daha iymiş zaman gösterecek büyütmenin anlamı yok evet denilen maddelerle kürdistan kurulmaz bu düşüncenizle komik duruma düşüyorsunuz haberiniz olsun kürdistanı böyle korkarak siz kurdurursunuz ancak su gibi olup içimize aksalar 1 tek türk bırakmadan bu hedef gerçekleşemez yanılıyorsunuz hayır diyenlerin sizi uyutup kaos ortamına sokmalarına izin vermeyin ikilik oluşturmalarına izin vermeyin sizi bu duruma düşürmeye çalışanlar fikirlerini ıspatlamaya çalışanlardır kenara geçip gülerek bak gördün mü benim dediğim oldu diyebilecek insanlardır yapmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.