Saim Koç - İletişimde Ustalaşmak CoverÇağımızın sorunlarından birisi de iletişimde bulunmak-bulunamamak. İletişim deyince genellikle konuşmak, yazışmak gibi unsurlar aklımıza gelse de aslında bunlardan daha derindir. Anlamak, anlaşılmak hatta ve hatta karşımızdakinin düşünce davranışına kadar giden bir değişime daha ulaştığını söyleyebiliriz. Zira her hamlemiz kendi sonucunu doğurmaktadır. Bunu da kuraldışı eğitimin başlıca isimlerinden Saim Koç ile anlayabiliyoruz.

Kitap genellikle söylem ve eylemlerimizin karşımızdaki kişiyle etkileşimini konu ediniyor. Öncelikle kişinin kendisinden başlayan değişimin karşıdakine varışını çeşitli başlıklarla anlatmakta. Özellikle içindeki bir kaç cümle var ki öğrenilmesi kesinlikle yararlı. Bunlardan bana en etkileyici gelen ve günlük yaşamda en çok yaptığımız hata olan karşımızdakini değiştirmeye çalışmak konusunda etkileyici bir çözüm sunuyor. “İnsanlar değiştirilmek istemezler fakat değişim yaşayabilirler.” cümlesi kulağıma küpe olmuş durumda.

Olumsuz eleştirim ise bazı kesimlere karşı (farkında mı bilmiyorum) sakıncalı cümleler kurmuş olması. “Din uğruna hayvan boğazlamak” bunlardan birisi.

Başkaları size, üzülmenize ya da kırılmanıza neden olacak şekilde davranıyor mu?
Uyarmanıza rağmen sık sık hoşlanmadığınız davranışlara muhatap oluyor musunuz?
Emin olun, bunu onlara öğrettiğiniz için size böyle davranıyorlar.
Bu sözlerim size pek inandırıcı gelmeyebilir; başkalarının densiz davranışlarından kendinizi sorumlu tutmak pek hoşunuza gitmeyebilir.
Böyle düşündüğünüz sürece kendinizi sık sık çaresiz ve kızgın hissedersiniz.
Mutlu başladığınız bir gün size zehir olabilir.
Bu hayatı karşılıklı etkileşim içinde yaşıyoruz. Farkında olmadan öğrettiğimiz davranışlarla karşılaşıyoruz. Bunları nasıl öğrettiğimizi bilince çıkarabilir, farklı şeyler (bizim istediğimiz şeyler) öğretebilir, hayatımızın kontrolünü elimize alabiliriz. Ya da bu sözleri ciddiye almaz tepkisel yaşamaya devam ederiz. Seçim sizin. Şu anda sadece basit bir fikir değil, bir hayat seçtiğinizin farkında olun.
İletişimde Ustalaşmak

Türkçe
128 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 20 cm
İstanbul, 0
ISBN : 9789752750159
Kuraldışı Yayınları

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.