İnsanlar genellikle sağ elle yazarlar. Gücü kuvveti sağdadır. Sağı öldürür, solu süründürür. Ama gelin görün ki bazı insanlar entel olur sol el ile çalışırlar. Ben solağım sen salaksın tiplerine de ilk zamanlar bolca girerler. İşte bundan çok çeken solak olmayan bir bilim adamı en sonunda işi çözmüş. İşte İngiliz bilim adamlarına göre olayın kritiği:

BBC’nin internet sitesinde yer alan ve Moleküler Psikiyatri Dergisi’ne dayandırılan habere göre, dünya genelinde insanların yüzde 10’u solak.

Habere göre, ‘LRRTM1’ adlı gen, beynin hangi bölgesinin, konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol oynuyor.

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmayı yapan bilimadamları, genin, beyin fonksiyonlarındaki dengesizlikle açıklanan ‘şizofreni’ gibi hastalıklara yakalanma riskini artırdığına inanıyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Clyde Francks, solak insanların kaygılanması için bir neden olmadığını düşünüyor.

“Bir insanın, şizofren olmasında birçok faktör rol oynuyor. Solakların büyük çoğunluğu gelecekte asla bu hastalığa yakalanmayacak” diyen Francks, LRRTM1 adlı genin, bu anlamda tam olarak nasıl bir rol oynadığını bilmediklerini belirtti.

Solaklarda tam tersi

Beynin asimetrik yapısı bulunduğu belirtilen çalışmaya göre, sağ ellerini kullanan insanlarda genelde beynin sol tarafı konuşmayı, sağ tarafı da duyguları kontrol ediyor. Solak insanlarda ise çoğunlukla bu durumun tam tersi geçerli oluyor.

Bilimadamları, bu durumdan LRRTM1 geninin sorumlu olduğuna inanıyor.

Bir de Solaklar ve sağ elini kullanan insanlar arasında önemli farklar olduğu söyleniyor.

Avustralyalı bilimadamlarının, 2006 yılında yaptığı bir araştırmada, solakların spor yaparken ve bilgisayar oyunu oynarken daha hızlı düşünebildikleri tespit edilmiş. Bir Solak olmayarak bu genden istiyorum. Eğer gün olur daha fazla fark bulurlarsa bu “LRRTM1” denen şeyin karaborsaya düşebilme ihtimali var. Şimdeden tedarik etmenizde fayda vardır. Kendinize enjekte edemezseniz çoluğa çocuğa, toruna torbaya hediye edersiniz. Böylece doğum hediyesi meselesini de atlatarak bir taşla kuş katliamı da yapabilirsiniz…

immortALance

Yönetici

You may also like...

3 Comments

  1. hadi hayırlısı ne diyelim ;)

  2. Allah’ım sen akıl fikir ihasn eyle ya’rabbim :)

  3. Gülsümm panpeey biz salak değiliz aha kih koh koh kohh zehra gülsümmm Arsyy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.