ADSL Türkiye’ye girdiğinden bu yana sıkı bir internet kullanıcısıyım. Bu zaman zarfında bazı kötü durumlar atlattığımız zaman oldu. Bunlar ise tamamen arama sonuçlarında artık spam dediğimiz kullanıcıyı yanıltmaya yönelik, gelir dışında bir amacı olmayan davranışlar sonucu ortaya çıkan bir çöplük durumuydu.

Bir zamanlar ne ararsanız arayın bir iki tane ödev sitesi sürekli oalrak karşınıza çıkar ve bilgiye ulaşamazdınız. Bu bilgi ne olursa olsun böyle bir sorunla karşı karşıyaydınız ve diğer siteler ise ya yetersiz ya da virüs içeren bilgiler sağlıyorlardı. Şimdi ise bu durum sinema alanında tekrarlanıyor.

Hız limiti arttırkça internet üzerinden film izleme alışkanlığı da doğru orantıda artmaya başladı. Hız arttı korsan tavan yaptı. Müzik sitelerini engellediler fakat sinemaya bir çözüm bulamadılar. Sinema filmi yayınlamak ne kadar zor olsa da bunu bir çok alandan başarabiliyorlar.

Asıl sorunumuz “İzle” kelimesi. Öyle ki hangi filmi aratsam filmi yayınlayan veya yayınladığını gösterip aslında iki kelamdan ve fragmandan başka bir içerik sağlamayan bilmem ne izle siteleri dolup taşıyor. Hatta film adını arattığımızda google algoritması izle eklenerek aratıldığından dolayı çok fazlaca yanlış algılayarak izle kelimesini ekleyip göstermeye başladı. Çok sevdiğim sinema izleme kültürünü ise bu durum fazlasıyla öldürüyor. İstediğim film bilgilerine ulaşmakta fazlasıyla zorlanıyorum. Tiyatroya gitmeyen halk artık sinemaya da gitmez oluyor yavaş yavaş. Korsan sektörüne ise büyük bir darbe bu internette sinema izleme sektörü. Halkımız da ilgi gösteriyor mecburen çünkü orjinal bir film oldukça pahalı geliyor doğal olarak. İzliyorsunuz bari indirin adam akıllı bir film öyle izleyin. En azından kendinize dert etmeyin. İnternetten film indiriken de kota gider izlerken de.

İnternette yayınlanan filmler genelde normalinden 10 kat sıkıştırılmış halidir. Bu nedir? Görüntü kalitesi düşüktür. bir patlama efektinde patlamayı pikselleriyle beraber görebilirsiniz. DVD içerisindeki (Orjinal) film 7 kanallı bir ses sistemini dahi desteklerken internette izledikleriniz 2 tane standart hoparlörden fazlasını size genellikle sunmazlar. Siz film izlicem müzik dinlicem diye alırsınız bir dünya para bayılıp ses sistemini sonra cebelleşir durusunuz sinemadan zevk alacağım diye. O ses sistemi ne MP3 için ne de internetten film izlemek içindir. O ses sistemini bir de yüksek kaliteli filmler ve müziklerde denemenizi öneririm. (Ayarları iyi yapılmalıdır. Yoksa en iyisini alsanız yine işinize yaramayacaktır orjinal ürünlerde.)

Film izlemek bir zevktir ve bu zevki baltalayanlara karşı da tepkim budur. Bir kazanç uğruna toplumu köreltmeye ne hacet. Buyrun adam akıllı izlediklerinizi yazın öyle kazanın. Bakın ben film izletmeden de kazanıyorum. Bir diğer nokta da inanç bakımından helal haram kısmı. Bir çok kişi bu cümleme tepki verecektir fakat bir hevesle başlayarak bu gerçeği unutanlara hatırlatmak isterim ki; İnternetten film izettirmek, kapıda korsan film satmak emek hırsızlığıdır, hırsızlıktır, haramdır. O paranın da hayrı yoktur. Gıcık oluyorum artık izle kelimesine. Google bu kelimeyi yasaklamalı artık ya da blogger gibi blog içeriği sağlayıcıları bu duruma el koymalı. Google interneti temizlemeye çalışırken verdiği hizmetle kirlettiğinin farkında olsa da para kazanma hırsı asıl amaçlarına gölge düşürmekte. Belki de asıl amaçları hiçbir zaman bu olmadı.

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. sadece arkadaş olmasini isdiyom yanlız dürüs olmali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.