Kitaplar hakkındaki yazı dizimizdeki ilk serimiz daha önce anlattığım Stephen King’in Kara Kule serisi. Kara Kule serisinin ilk kitabı olan Silahşor’dan başlayarak serinin son kitabı Kule’ye kadar devam edeceğiz. Şimdi Silahşor kitabını tanıtmaya başlayalım.

Stephen King bu serinin yazımına 1980’li yılında başlamıştır ve ilk kitap olan Silahşor 1982 yılında ilk baskısına çıkmıştır. Böylece Stephen King de bu çeyrek asırı deviren yolculuğuna başlamıştır.

Silahşor’da öncelikle kahramanımız Roland’ı tanıyor ve dünyasını görmeye başlıyoruz. Habire bir adamı kovalayan Roland’ın asıl amacının Kara Kule olduğunu öğreniyoruz. Fakat sonraki kitaplarda da olacağı gibi Kara Kule nedir henüz yazarın kendisi dahil hiç kimse bilmiyor. Robert Browning’in “Childe Roland to the Dark Tower Came”(Roland Adında Bir Çocuk Kara Kule’ye Geldi) şiirinden yaratılan mitosun ilk mısrası başlamış olur.

Kitapta görülen bir çok özgün kavramın ilk görünüşleri bu kitapta başlar ve insanı sürüklemeye devam eder. Kitap Kara Kule Serisi’nin en kısa kitabıdır. Türkiye’de basımı ise 1993 yılında gerçekleşmiştir. Kitap toplamda 271 sayfa uzunluğundadır.

Stephen King; Çeviren: Gönül Suveren
Altın Kitaplar Yayınevi;
İstanbul, 1993, 13.5 x 19.5 cm, Türkçe.
ISBN No: 9754051518

immortALance

Yönetici

You may also like...

5 Comments

  1. bu ne saçmalık kardeşim filmi niye izleyemiyom bu ne biçim site böyle

  2. Film çıkmadığı içindir. Yazıyı okuma zahmetine katlansaydınız anlardınız saçmalığın asıl nerede olduğunu…

  3. […] Kule‘nin ne olduğunu ve ilk kitabı Silahşor‘u daha evvel incelemiştik. Şimdi sıradaki kitabımız ise Kara Kule serisinin ikinci […]

  4. İlk kitabında silahşör’ü anlattığından biraz sıkıcı gelebilir…Ama karakule’ye başladıysanız seriyi bitirin hata yapmadıgınızı serinin dier kitaplarında anlayacaksınız…

  5. ‘childe roland to the dark tower came’şiirinin türkçesi roland adında bir çocuk kara kule ye geldi değil,’şövalye roland kara kule ye geldi’dir. childe burada şövalye demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.