Kar Kristalleri de Simetrik bir örnektir. Resimdeki kar kristali erime dolayısıyla biraz asimetrik duruma gelmiş olabilir.

Simetri Nedir? Simetri bir denge ve orantı kavramıdır. İki şeyin birbirine benzeşmesi ve uyumu olarak da bilinir. İki şeyin birbirine benzemesinde mükemmeliyet ve güzelliğin yansımasıdır daha çok. Simetri en çok matematikte kullanılmasına rağmen bilim ve teknoloji alanıyla resim dalında da kullanılmaktadır. Simetrik şekiller birbirlerine tamamen uyar ve aralarındaki benzerlik mükemmelliği – kusursuzluğu temsil eder. Aynadaki haliniz olarak da düşünebilirsiniz. Yüzünüzün aynadaki yansımasının yüzünüzün simetrisi olduğunu bilmeniz bunu anlamaya yeter. . Matematik – Fizik hep bunlarla ilgilenir. Mimari simetri de ayrıca vardır. Bir çok mimari eser simetrik inşa edilmiştir. Bir de bunun tersi asimetri vardır.

Simetri hastalık halini alır bazı insanlarda. Simetri nedir bilmeyen insanlarda dahi bu vardır. Hiçbir şey asimetrik olmayacak. Duvardaki tablonun düz durması, arabanın düz park edilmesi, bir şeyi istiflerken simetrik istiflenmesi ve hatta bazen kendimde gördüğüm uyumadan önce nefes alış verişlerinin dahi iki parçaya ayırılarak ve aynı uzunlukta aynı seste simetrik alınması, çit sayıda alınması. Asimetri düşmanıdır böyle kimseler. Asimetrik döşenmiş bir evde farkına varmasalar dahi huzur bulamazlar.

Psikolojik bir dengesizliktir askında simetri hastalığı. İnsanın hayatında çok olumsuz yönleri yoktur fakat bunu ileri safhada yaşayanlar için bir sorun teşkil edebilir. Mesela iş gücünden tasarruf edemezsiniz. Zaman kaybı yaşarsınız. Sitede gördüğünüz bir çok blok simetri hastalığımın neticesinde saatlerce 0.01 hassasiyetinde ölçümlenerek simetrik yapılmıştır. Huzursuzluk hissinden kurtulamıyor bir insan ne yapsa da. Yaptığım her düzenlemenin bir simetrisi olmalıdır benim için. Zira odamdaki bilgisayarın iki yatak arasına olan mesafesi dahil simetrik olmak zorunda.

İnsanı oldukça yoran bu simetri zaman zaman uzadıkça saldırganlaşmaya dahi yol açabiliyor. Eminim bir çok insan hafif safhalarda bunu yaşayabiliyor ama o ileri safhalardaki simetri problemi yaşayanlar? Allah (c.c.) yardımcımız olsun. Başka ne denir ki? Eğer bundan kurtulma yolu varsa bilenler söylesinler. Berbat bir şey. En azından biraz asimetrik olmaya alışabilinsin.

 

immortALance

Yönetici

You may also like...

245 Comments

  1. Hiççççç birşeyyyyy anlamadımmmmm bokkkk gibiydiiiii

  2. Sıççççç daaa altınaaaaa ettttt

  3. hiç bir işim yaramadı

  4. merkezi denge nedir

  5. bu ne yaa çok kötü bir site hiç işime de yaramadı.Simetri ve asimetriyi hep de birleşik yazıyorlar çok kötü!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.