YILLAR ÖNCE YAZDIĞIM BİR SERİNİN GÜNCELLENMİŞ HALİDİR!

Kara kare fotoğraflar şerit halinde dizilir ve makaraya sarılır. Ardından makara dönmeye beyaz perdeye fotoğraflar yansımaya başlar. Sessiz siyah beyaz dönemden üç boyutlu döneme kadar insanlığa büyük şeyler veren sinema izleyenden izleyene ve izlemeyene göre farklı şeyler ifade ediyor. Sinema toplumsal bir olaydır bana göre. Toplumu kökten etkileyen bir olaydır. Büyük kitlelerin nabzını tutan, onların hayatına bazen yön veren bazen de onları eğlendiren bir olaydır. Şöyle ki;

A.R.O.G ve Recep İvedik 2 gibi filmler kriz esnasında insanların büyük bir kısmına bir kaç hafta yetecek moral ve gülümseme aşıladılar. Hem de 10 TL’ye bile değil.  Hemen hemen her ortamda “Burası Apış arası Kokuyor!” cümlesini duyabiliriz. Espriler yüzlerce defa kulağımda çınlar durur. Sahneleri hatırladıkça kendimizi sıkıntılardan arındırız. “Sımsıkı taş gibi sımsıkı taş gibi…” sloganını halı saha maçlarında ekstra bir tezahürat olarak duymamız muhtemel. Bu da sporla sinemanın birleştiği nokta gibi bir şey olsa gerek.

Bazen aydınlanmaya sebep olan sinema birçok geçmiş olayı kahramanlar açısından değerlendirerek toplumu bilinçlendirmeyi başarabiliyor veya farklı bakış açıları yaratabiliyor. Benim en sevdiğim nokta da olaylara farklı bakabilmek. Bu blogun sloganlarından birisi de ” Sıradan Hayta Farklı Bakış Açısı ” şeklindedir zaten. Mesela bir İtalyan Mafyası kültürünü Godfather (Baba) filminde en ince ayrıntısına kadar öğrenebilmeniz muhtemel. ( Dünyanın en iyi sinema sitesi olan IMDb.Com’da en iyi 250 film arasında ilk filmi 2. ikinci filmi 3. sırada bulunuyor. Yani ilk 3’ün ikisini kapatmış bir seri.) Bazen de Al Capone’un yakalanışının polis tarafındaki hikâyesine tanık olabiliyorsunuz. ( Untouchables )

Bazı zamanlar ise hayatınızda köklü değişiklikler yapmanıza sebep olan filmlerle tanışırsınız. Düşüncenizi tamamen değiştirebilirsiniz veya aynı yolda devam etmeniz konunda kendinize söz verebilirsiniz. ( Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness ). Bir çağınızı kapatarak öteki çağınızı açmanıza bile sebebiyet verebilir bu tür filmler.

Kısacası bir film her zaman birilerinin hayatını anlatır ve o hayatı yaşayan birileri elbette film dışında vardır. Onlara bir fikir ve ders verir. Farklı düşünebilmeyi, farklı davranabilmeyi gösterir. Bazen ise topluma hitap eden bir yapısı vardır. Umut, neşe, azim aşılar. Filmlerin hayatımıza etkileri kısmen bunlardır.

 

immortALance

Yönetici

You may also like...

6 Comments

  1. bu sinemayı napçam diye sorarsanız okulda herkesin bir kulubü olur bende merak edip baktımmmm………..

  2. bende okulda dizilerin ve filmerin hayatımıza etkisi olan ödev verdi okuldaki kulüp öğretmenimiz

  3. Bizim Kitapta Yazıyoo Soruu Cevaplamasam ölürüm..

  4. istediğim bilgiye ulaşamadım

  5. istediğim bilgi yookkk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.