Öğrenciliğin vazgeçilmez neşesidir sıra karalamak. Kimse hobi olarak karalamaz aslında. Bunu en iyi yazılan yazıların içeriğinden anlarız.

İlkokuldayken isimler yazılırdı. Sonra öğretmenler başımıza dikilip sildirirlerdi. Kimisi ise hiç sevmediği arkadaşının ismini yazar. Öğretmen O’na kızsın diye. Bilemez ki bunun tutma ihtimali çok azdır. Genelde diğer sınıf tarafından silinirler. Bunun en etkili yöntemi arkadaşının yazısını taklit ederek duvara çok fazla özenmeden yazmak, yanına birkaç yalancı şahit uydurarak öğretmene bu yazıyı ilk defa görüyormuş gibi “Aaa! öğretmenim buraya isim yazılmış…”tepkisini verdikten sonra devreye yalancı şahitleri sokarak temeller “ Bende gördüm öğretmenim. ” Şeklinde sağlamlaştırılır. Şekil budur! Hatta; “ Yazma dedim ama dinlemedi. ” Gibi bir perçinleme de yapılabilir.

Ortaokulda ise artık duygusallık başlar tabi çocukluk aşkları hayat bulur sıralarda. Bir kalp içinden bir ok iki ucuna da birer harf Şekilli şekilli yazılır. İlk defa bu çağlarda kızların isimleri görülür. Bunlar erkekler tarafından yazılır. Zira kızlar pimpiriktirler ve sırayı bir ayna gibi temiz kullanırlar. Yazanlar ya problem çözer yada “ Ricky Martin, Tarkan” türünden şeyler yazarlar ve çoğunlukla da bunlar çiçeklendikten sonra silinirler.

En yararlıları lise sıralarıdır. Literatür gelişmesinde kullanılmaya elverişlidir. Envai çeşit aşk dizeleri, küfür çeşitleri ve aşk şarkılarını mevcudiyetinde barındırır. %90’ı dersten kopulduğunda ortaya çıkar. Burada ilk okul kafalı insanlar kendilerini geliştirmiş, sinirlerini telefon numarası yazarak çıkartırlar, altına da “ Ara beni!.. “ cinsinden şeyler yazılır, sahibinin ismi verilir, isimler şekilli yazılır. Kalplerinin ucuna sadece baş harfler yazılmayacak kadar cesurdur insanlar ve bu bazen kavgalara sebebiyet vermektedir. “Aman dikkat! “ derim.

Lise sıralarında artık yazı devri bitiyor gibi. Boş yer bulmak zor. Önceden kurşun kalemler silinerek yazılırdı fakat şimdi yok böyle bir şey. Kalemler çeşit çeşit. Öğrenciler yanında zımpara taşımaya başlarlarsa şaşırılmamalıdır.

Bu sıralar açık bir kaynaktır. Gerek geçen sınıfın yazdığı kopyalar, gerekse kız arkadaşına göndermeye müsait şiirler her daim bulunurlar. Şimdilerde e-mail adresleri de moda oldu. Sınavlarda çakan öğrenciler derslerde pek bir üretken oluyorlar. İlginç bir şeydir ki sadece malını değil, tüyü bitmemiş yetimin hakkına zarar verirler. Şimdi sorun siz; “ Sen hiç yapmadın mı yani? “diye. Tek cevap vardır; “ Terzi kendi söküğünü dikemez! “

immortALance

Yönetici

You may also like...

3 Comments

  1. hey gidi günler bee sıraya azmı haLis, maNga kazımadım bi ara kız isimleride kazıoduk :)

  2. walla ben lisedeki her sırama bi sanat eseri bırakıp gittim… silmeye kıyamazlar… son sıramda koca bi şehir vardı, öğretmenlr bile hayrandı… (:

  3. Biz de site reklamı yapardık :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.