Bir çoğumuzun çocukluğunda video kaset vardı. Teyp kasetlerinin devasa olanı hani. Hepimiz hemen hemen onunla büyüdük. Ben hatırlıyorum; şehirlerarası yolculuklarda otobüslerde o tür kasetler kullanılırdı. Malum o zamanlar otobüslerde hala CD kullanılmaya başlanmamıştı. 2000’li yıllara kadar bol miktarda kullandık.

İşte o video kasetlerin oynatılmasını sağlayan cihaz VCR ( Video Casette Recorder ) üreten son firma bir tek JVC kalmıştı ki bu firma da üretimi durdurduğunu açıklamış. Artık bir devrin sonu geldi de diyebiliriz çünkü HD DVD’ler bile zamanla ölmeye başlamış durumdayken VCR kullanılıyordu.

Eskilere düşkünlükten midir bilmiyorum bu tür şeylerin yok olmasına gerçekten çok üzülüyorum. Kalsa da geçmişte nelerle uğraştık bir bilsek. Mesela babam bana eskiden kullandığı alet edevatı anlatırken merak ederim ama görme şansım yok gibi. Bu da öyl birşey işte. 900 Milyon VCR üretilmiş bu güne kadar. Sırf 50 Milyon VCR’yi JVC üretmiş. Şu anda DVC/video kaset kaydedici kombo cihazlarda bulunabilecek.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.