Tibet’te Yedi Yıl ( Seven Years In Tibet ) Budizm ve Uzakdoğu kültürünün yanı sıra Çin Halk Cumhuriyeti’nin komünistleşmesinin bir aynası diyebiliriz. Ünlü bir dağcı olan Heinrich Harrer (Brad Pitt) ve diğer dağcı arkadaşı Peter Aufschnaiter ( David Thewlis )’in Tibet‘in en yüksek tepelerinden olan Nanga Parbat’a tırmanırken esir düşmeleri ve kaçarak Lhasa şehrine girişleri ile ilgili gerçek bir yaşam öyküsünden yani Heinrich’in hayatını anlattığı kitabından sinemaya uyarlanmış bir film. 

Film boyunca Budizm ve bir kişinin yaşantısı ve düşüncesindeki gelişimi çok iyi anlayabiliyorsunuz. Ayrıca Dalai Lama ve Çin’in komünistleşmesi de görülebiliyor. Filmin başında bencil bir kişi olan Heinrich’in Dalai Lama‘yı oğlu gibi görmesinden sonra hayatına maneviyatın nasıl girdiğine çok iyi şahit olabilirsiniz ve Tibet’in işgalini de görebilirsiniz. Ayrıca Lhasa hakkında da bilgi sahibi olmak mümkün.

Filmin ilerleyişi sempatik sürüyor. Kültür farklılığının bazen nasıl şamataya dönüştüğünü görebiliyorsunuz. Mesela bir şehirde dil çıakrtmalarla karşılaşıyor kahramanlarımız. Özellikle Brad Pitt keskin zekasını da kullanarak dalavere işinde iyi bir performans ortaya koyuyor.

Film 1997 Amerikan yapımı. Brad Pitt’in gençlik halini özleyenler için de güzel olabilir. 23.000 oy ile IMDb’den 6.7 ortalama puan almış. Toplam süresi ise 139 dakika kadar. Kısacası eğitici ve öğretici bir film Tibet’te Yedi Yıl.

immortALance

Yönetici

You may also like...

4 Comments

  1. Demek buraya kaçmış benim Dalai Lama. xD

  2. […] Pitt izleyenler bilir ki sempatik bir tavrı vardır Brad Pitt’in. Mesela Tibet’te Yedi Yıl Filminde bunu anlatmıştım daha önce. Bu filmde konusuna uygun olara daha ağır başlı bir […]

  3. kırnak istiyom

  4. sitenizi cok guzel buldum insanlar hakkinda biraz daha biligi toplasaniz daha iyi olur… tsekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.