James Cameron bir Paneldeyken
James Cameroon Bir Paneldeyken

Osmanlı Padişahı Abdülmecid 10.000 Pound yardım teklif eder fakat İrlanda Kraliçesi bunun sadece 1.000 Pound’unu kabul edebileceklerini belirtir. Bunun üzerine Abdülmecid 1.000 Pound yanında 5 gemi erzak yollar kıtlık içerisinde boğuşan İrlanda halkına.

Osmanlı’nın bu büyük cömertliği İrlanda’da hala bir otel önündeki Osmanlı’ya verilen plaket, gemilerin yanaştığı limanın bulunduğu şehrin futbol takımının Ay-Yıldız armalı futbol kulübü ve İrlanda’da oldukça yaygın olan Turk soyadıyla yaşamaktadır.

Film de işte burada başlıyor. Osmanlı ve İrlanda arasındaki bu insaniyeti anlatan KITLIK filmi çekimlerine Ekim ayında başlanılması planlanıyor. Çoğu kesimin bilmediği bu hadise Ömer Sarıkaya tarafından İrlanda seyahati öncesi İrlanda’yı araştırıken bulması sonucu senaryolaşıyor ve her iki ülkenin de desteğinin yanına ABD’nin de desteğini alarak Independent Film Development Corporation (IFDC) adındaki film şirketiyle bir ön anlaşma imzalanıyor. Önümüzdeki günlerde de nihai anlaşmayı imzalayacağını söylüyor Ömer Sarıkaya.

Filmi büyük bir film yapan şeyler ise kadrosunda gizli. Titanik’i yönetmeni James Cameron’u bilmeyen yoktur. Aynı zamanda Avatar’ı da çekmiştir. Filmin yönetmeni James Cameroon olacak ve Dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarının yanında Türk ve İrlanda’lı oyuncular da filmde rol alacaklar.

Sean Bean
Sean Bean

“Kıtlık” filminde Saoirse Ronan, Sean Bean, Colin Farrell ile birlikte Burak Özcivit ve Kenan İmirzalıoğlu’nun rol alacağını kaydeden Sarıkaya, senaryosu kendisi tarafından yazılan, “Türk denizci Fatih” ile “İrlandalı Mary”nin kıtlık zamanındaki aşklarını anlatacak film için “Titanik’ten daha etkileyici olacak” dedi.

Sarıkaya, “İrlanda;nın çektiği kıtlığı ve Osmanlı;nın büyük bir devlete yakışır şekilde yaptığı yardımı merkeze alarak çekeceğimiz filmle, tarihin bu fazla bilinmeyen yönüne ışık tutmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Mary” karakterini İrlanda asıllı yıldız Saoirse Ronan, “Fatih” karakterini Burak Özcivit’in oynamasının planlandığını belirten Sarıkaya, “Sultan Abdülmecid”in ise Kenan İmirzalıoğlu tarafından canlandırılacağını aktardı.

Filmin en büyük özelliği onlarca ülkede vizyona girmesinin yanında en kaliteli yapımlar arasına da aday olması ki bu da ciddi bir şekilde ülke tanıtımına katkı sağlayacaktır. Ayrıca Avrupa’da lanse edilen Barbar türkler klişesini de önemli ölçüde yıkacaktır. Zaten her ülkeye bir hayrı dokunan bir milleti hala böyle adlandırmalarını da daha çözebilmiş değilim.

Gerçekten milli bir proje olması söz konusu. Eğer 50 Milyon Dolar bütçe ayrılan bu film güzel bir başarı yakalarsa işte o zaman gerçekten gururlanabiliriz.

filmle ilgili ayrıntıları takip edecek ve gelişmeleri duyuracağım.

immortALance

Yönetici

You may also like...

3 Comments

  1. Bizim Türkler Hala Boş Dursun.Elin Adamı Yapar Bizimkiler Seyreder.Daha Kendi Tarihimizi Film Yapmaktan Aciziz.

  2. Senaryo Türklere ait. Bu sebeple türk yapımı diyebiliriz. Sadece yapımcı amerikan. Bence suanda böyle büyük bir yapıta hazır değil türk sineması.Fetih 1453 ile bunu tecrübe ettik.

  3. Çok ilginç bir haber, bizim Türklerimiz niye çekmiyor… Dünyanın en şanslı tarihine sahip olupta, böyle bir tarihi flimlendirmeyen tek milletiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.