Torrent kelime anlamı olarak şakır şakır akmak anlamına gelmekte. Güldür güldür download anlamına da gelebilir. Dünyadaki en sağlam büyük boyutlu dosya transfer sistemidir. Film, oyun, programı P2P sistemine göre download edebilirsiniz.

Biraz sistemden bahsetmek lazım. Sistem al gülüm ver gülüm üzerine kurulu bir vaziyette. Sunucu olan sizsiniz. Torrentte client, seeder, peers gibi bazı kavramlar mevcut. Seeder dosyayı paylaşan kişiye denir. Elinizde %100’ü tamamlanmış bir dosya varsa ve bu dosya paylaşımdaysa siz bir seedersınız. Dosyayı yüklemeye başladıktan sonra peers veya leech olarak adlandırılıyorsunuz. Torrent dosyası indirilirken kullandığımız programa ise client deniliyor.

Öncelikle tracker denilen siteden bir dosya indiriyorsunuz. Bu dosyada kullanıcıların ismi bulunmakta. Siz downloada başladıktan sonra sizin de adınız bu listeye ekleniyor ve aynı zamanda indrdiğiniz kadarıyla upload yapıyorsunuz. Peer veya Seeder oluyorsunuz artık.

Ülkemizde torrent neden gelişmedi dersek bunun sebebi adam akıllı Türkçe Torrent Sitesi olmayışıdır. Adam akıllı torrent sitesi olmayışı da Türk milleti olarak “Al Gülüm Ver Gülüm” yerine ” Rabbena Hep Bana” zihniyetini benimsemiş olmamızdır. Halbuki torrentin ana amacı kullanıcılar arasında paylaşımdır. Son zamanlarda ADSL ile torrent kullanımı artış gösterse de dünya çapındaki sıramız çok alçak. Bu sebeple aXXo denen arkadaşı tebrik ediyorum. Piyasadaki torrentlerin bir çoğunda bu paylaşımcı insanın adını görebilirsiniz.

Torrent legal ve illegal olmak üzere iki dalda hizmet veriyor. Lisanslı ürün satan torrent siteleri ile lisanssız ürün satan torrent siteleri.

Torrent dediğimiz gibi bir kişiden kişiye paylaşım sistemi ki bizim de paylaşım yapmamız gerekiyor. Yani download ettiğimiz dosya kadar uploadımız da olmalı. İnsanların download edip upload etmeyeceğini bildiklerinden dolayı şöyle bir sistem yapmışlar. Upload etmezseniz downloadı daha az hızla yaparsınız. Olayı şöyle açıklayalım.

x – upload yapıyor.

y- upload yapıyor.

z- upload yapmıyor.

x eğer bir dosyayı indiriyorsa bunu paylaşırken o dosyayı indiriken kendisine aynı şekilde veri aktaracak y’yi seçer z’yi seçmez. Yani öncelik y’dedir. Her ne kadar 1kb da olsa upload yapma zorunluluğu sunsa da clientler, bazı programlar ile bunu aşmak mümkün.

Client olarak şimdilik Azureus, Bittorrent, µTorrent gibi programlar. Hangisini kullandığınız bence pek de önemli değil. Hepsi birbiriyle bağıntılı. Nasıl Limewire ile BeraShare aynı kullanıcıları kullanıyorsa bunlar da aynı.

immortALance

Yönetici

You may also like...

4 Comments

 1. merhaba;
  1:bılgıler ıcın tesekkur ederım
  2:upload olayınu anlamadım.bıtcomet kullanıyorum.ben bılgısayarımdan ne upload edıyorum?suan download yapıyorum ındırme:103kbps upload :23kbps/ındırdıgımı bılıyorum ne upload ettıgımı bılmıyorum.bılgısayarımda ozel resımlerım ve uygulamalarım var.tabıkı bunun baskası tarafından ındırılmesını ıstemem.benım bılgısayarımdan ne upload ettıgımı nasıl ogrenırım.nasıl paylasım verebılırım?
  2:aXXo arkadasımız ne yapıyor?bız onun gıbı olabılırmıyız.algulum ver gulumde ılerlemek ıcın ne yapmak gerekır.tesekkur ederım

 2. Upload sadece indirmiş olduğun dosyaların veya dosya parçacıklarının karşı tarafa da senin başkasından aldığın gibi başkasına vermen olayıdır. Bilgisayarın başka birşey upload etmez. Bu sebeple LimeWire gibi programlardan daha da güvenlidir.

  Axxo arkadaşımız filmlerin boyutunu düşürerek daha küçük boyutlarda indirmemizi sağlıyor. Mesela 4GB’lık bir filmi 700mb olarak indirebiliyor, hemen hemen aynı kalitede izlersiniz.

  Öncelikle çok hızlı bir bağlantı gerekmektedir. Ayrıca biraz da bilgi gerekli. Uğraş isteyen bir iş.

 3. verdıgınız cevap ıcın tesekkur ederım

 4. merhaba. uye oldugum siteden low ratio’m oldugu icin uyari aldim. bu konularda cahil oldugum icin upload konusunda bilgi vermenizi rica etsem? utorrent kullaniyorum. download bittikten sonra seeding pozisyonunda birakirsam karsi taraf download edebiliyor mu? silersem ama bilgisayarımda durursa edebiliyor mU* yoksa baska bir islem mi yapmam gerekiyor? bir yonlendirme verdi bana uye oldugum site; create new torrent bolumunde sitemin adini yaziyorum falan ama onu beceremedim. nasil oluyor bu işler lutfen yardim:) tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.