Güzel bir dil olan Türkçe’yi katletmekte üstümüze olmadığını cümle alem bilir. Bir özentiliktir gidiyor. Şimdi bu işin derinlerine ineceğim. Olay şudur…

ADSL zamazingosunun kullanımı artmasıyla beraber internet kullanımında ibre tavan yapmıştır. Bilen bilmeyen gece aleminden sanal aleme yatay geçiş yapmıştır. Dolayısıyla bir fark yarışı başlamıştır.

İnsanlar ordan burdan topladıkları entelektüel akımlarla kendilerini farklı kılma çabasına girmişlerdir. Öncelikle harflerde büyük bir değişim olmuştur. Türkçe kelimeler yerlerini latin alfabesinin özellikle ingilizce karakterlerine kaymıştır. Örnek olarak “v”=”w”… Kelime yapısı da buna orantılı olarak değişti. Örnek: “tamam”=”ok”

Bırakın kullansın insanlar istediği denildi ve bunun karşılığında Türkçemiz yabancılaşmaya başladı. Bu yabancı köklü kelimelerin Tükçe olmasına da yol açtı. TDK sözlüklerde bu keliemelere yer verdi. Örnek: “Okey”=”tamam”. Diğer kelimelerin ise Rürkçe’ye enjekte olması büyük muhtemel. Benim beklediğim ise “Tımam, hea, yeah, ark, d.g., i love you…” gibisinden kelimelerin ne zaman sözlüklerde yer alacağıdır.

Yazıma son vermeden önce sizden Türkçemizi korumanızı, dikkat ederek yazmanızı rica ediyor ve yazıma mini bir Tr=İnternetçe sözlüğüyle son veriyorum.

Ark=> Arkadaş

D.g.=> Doğum Günü

Hea=> Doğru

Okey=> Tamam

Cıks=> Hayır

a.q.=> ………

Sie=> ………

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. bunun için çok teşekkürler ben ümit bu benim ödevim için iyi oldu sizin sayenizde iyi not alcam çok teşek kürederim :D:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.