Hep yakınırız. İnternet bağlantısı bizde yavaş diye. Durur durur bir anda patlarız. İnternetimiz hep yavaş ve pahalıdır. Yine de kullanırız milyonlarca kişi olarak ama yine de yavaş ve pahalıdır. Dünyadaki ülkeler ile kıyaslandığında çok fahiş fiyata, çok yavaş bir internetimiz var. Hatta bundan 3-4 sene evvel bundan 4 kat yavaş bir internet bağlantısı aynı fiyataydı orası da ayrı mesele tabiki. Çin bizden 80 kat daha hızlı internete bağlanıyor. Fiyat bazında biz o 80 kat hızlı bağlantıdan daha aşağı bir para ödemiyoruz.

İşin püf noktası nedir bilemem ama düşündüğüme göre adsl bir süre öncesine kadar bakır kablolarla verilen bir hizmetse, bu fiyat normaldir. FiberOptik yaptık diyor Türk Telekom. Çoğu kabloyu yeniledik diyorlar.

İlk zamankine bakılırsa çok büyük bir yol katettiğimiz aşikâr. 256 mbps bir bağlantıyla zırt pırt düşerek bağlanma mücadelesi içerisindeydik. 30 günün hafta sonları bağlantılar zaten felç oluyordu. Çekilemez bir halde, büyük isyanlar içerisinde oluyorduk. Elimizden gelse, Türk Telekom linç edilecekti. Eh haksız da değildik. İnternet hem yavaş, hem de pahalıydı.

Günümüzde 4 kat daha hızlı bir bağlantıdayım ben. 256 mbps ile başladığım adsl hayatıma, 1 mbps ile devam ediyorum. Kota arttı, hız arttı ama fiyat düşmedi. Uzun süredir de bir oynama yok ortalıklarda. Hani 6 ayda bir maaş yapar gibi hız arttırılıyordu ya, ondan diyorum. Sus payı gibi. Bak işte yaptık ya misali. Oysa ki bağlantımız ne yazık ki hala çok yavaş ve pahalı.

Okuduğum bir habere göre İsviçreli bilim adamları çatır çatır çalışıyorlar. 10 bin kat, evet doğru okudunuz 10 bin kat daha hızlı bir internet için. Hemen belirteyim Türkiye için değil bu çalışma. 10 Bin kat Türkiye ile kıyaslandığında 50 bin kat daha hızlı anlamına geliyor onu da ayrıca belirtmek isterim. Ben bir kullanıcı olarak bu durumdan son derece rahatsız oluyorum. Adamlar internet üzerinden film upload, download yaparken biz rapidshare ile bir günde upload, bir günde download yapmak zorunda kalıyoruz ki çoğumuz limitli bir bağlantı kullanıyoruz. Bir film de kotamızın yarısı kadar. Ne güzel korsanla mücadele edilmekte değil mi efendiler. Hiç bulaşamıyoruz bile korsana. Takdir ettim doğrusu. İsviçreli bilimcileri de Türk Telekom’un internet bağlantısnı yavaş tutmasındaki amacını da…

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.