Takva AfişAltın Portakal Film Ödülleri’nden 8 ödül alarak Türkiye’nin Oscar Adayı olan “Takva” büyük sükse yaptı. Yönetmenini bile şaşırtan ilgi Takva’yı Oscar adayı yaptı. “İlgi çekeceğimizi düşünüyorduk ama buralara geleceğimizi tahmin etmiyorduk” diyen yönetmen Özer Kızıltan, 5 film arasından birinci seçilmelerini sürpriz olarak değerlendirdi.

Dün Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliğinde (SESAM) toplanan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 12 meslek örgütü temsilcileri, 80. Akademi Ödülleri “En iyi yabancı film” aday adayını belirledi. İlk beş film olarak “Takva”, “Beynelmilel”, “Mutluluk”, “Kader” ve “Hokkabaz”ı belirleyen temsilciler ikinci tur oylamadan sonra en iyisini “Takva” olarak seçti.

Kızıltan, “Oscar’a aday olursa nasıl bir başarı bekliyorsunuz?” sorusuna, “Aday olayım, ödülü alayım gibi bir beklentim yok açıkçası. Ona o zaman bakacağız. Şu anda bir şey söyleyemiyorum” yanıtını verdi. Kızıltan, filmin hikayesinin nasıl ortaya çıktığını da şu şekilde anlattı: “Aslında anlatmak istediğimiz 4-5 hikaye vardı. Bu onlardan biriydi. Filmin senaryosunu yazan Önder Çakar’ın babasından yola çıkarak oluşturduğumuz bir hikaye. Benim de okuduğum öyküler içinde en çok… bu ilgimi çekti. Bunu yapmaya karar verdik. İleride anlatacağımız hikayeler var tabii. Bunu aldık ve yaptık. Öyküyü insan odaklı anlatmaya çalıştığımız için beğenen de oldu beğenmeyen de oldu. Bir insanı anlattığınız zaman toptancı eleştirilerden biraz kurtuluyorsunuz ve sanırım doğrusu da bu.”

Muharrem rolü için Erkan Can’dan başkasını düşünmedikelrini, bu rol için Erkan Can
tek isimdi diyen Kızıltan “Erkan Ağabey, yeni sinemacılar olarak yıllardır beraber olduğumuz, birçok filmde beraber çalıştığımız çok da beğendiğimiz bir oyuncu. Dolayısıyla Muharrem tipi yazılırken Erkan Can’a yazıldı. Onun Adına yazıldı, başka birini düşünmedik bile” diye de ekledi.

Takva Filminden Kareler

immortALance

Yönetici

You may also like...

10 Comments

 1. takva gerçekten etkileyici bi filmdi ama çok ağır, yavaş gelmişti bana…
  ben “kader”in ilk beşe girmesine şaşırdım. sırf sonunu merak ettiğim için izlediğim sıkıcı bi filmdi…

 2. Açıkçası Almanya’dan dışarı çıkmayan Fatih Akın’ın filmiyle önerilmesinden se kat be kat daha iyidir Takva filmi bence.. Uzun süredir böyle kaliteli Türk Yapımı film izlememiştim. Kaliteli senaryosunun yanısıra kaliteli görüntü yönetimi ve oyuncuların sergiledikleri gerçekten övgüye değer. Film bir nevi aklıma kazındı diyebilirim. Her yeni vcd/dvd izlerken bu filmin fragmanlarını gördükçe tekrar tekrar keyif alıyorum. Oscar Hollywood destekçisi bir yarışma olsa da ve Takva gibi bağımsız yapımlara çok hoş gözle bakmasa da sanırım özel ödül alması ve aday olarak gösterilmesi gerçekten hoş bir olay.. Bu arada Erkan Can gibi medyada çok öne sürülmeyen kaliteli oyuncularımızın olması da gurur verici bir olay.

 3. Blog | immortALance

  […] yazımda Holywood adayı olmasını bildirdiğim Takva Filmi bu sefer de European Discovery’e aday gösterildi. Toplam 63 film arasından seçilen 4 film […]

 4. YUNUS YAZICIOĞLU

  …ve işte alem-i islama sıkılmış bir kurşun daha ve merminin çok daha büyük kitleleri etkileyebilmesi için bir çok ÖDÜL’le bezenmiş profesyonelce yapılmış bir propaganda(Propaganda; bir amaca hizmet eden çok belirli bir mesaj sunumudur). Eğer anlatılanlar ve verilmeye çalışılan tüm mesajlar umumi olarak doğru değilse yani birilerinin bilinçli veya bilinçsiz yaptıklarını tüm tarikatlere ve tarikat ehli insanlara mal ediliyorsa ve ALLAH da varsa ( ki bunu zerre kadar bir şüphem yok) sizi düşünmek bile kötü. Allah’ın azabı sizi dünyada da Ahirettede rahat bırakmayacaktır. Bu ülkede ve tüm dümyada İslam aleyhinde yapılan her propaganda pirim yapar ve ben inanın şaşırmadım sizin aldığınız ödüllere. O kadar üzgünüm ki diyecek bişey bulamıyorum ama elbette İslamın sedası tüm dünyayı kuşatacaktır. Geçmiş olsun…

 5. Açıkcası filmi izlemedim ama fırsatım olur da filmi izlersem yorumlamasını da elbette yapacağım. Yunus arkadaşım şuanlık eleştirel yorumuna bir cevap verebilcek akdar film hakkında bilgim yok. Araştırır neyin ne olduğunu öğrenebilirim ama izlersem daha iyi olur diye düşünüyorum. Sonuçta fikirler farklıdır. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 6. […] Oscar Adayı “Takva” yazımda Takva hakkında birkaç bilgi vermiştim. Güzel diyenler de oldu İslam’ı […]

 7. oğuzhan kadıoğlu

  Türk sinemasına ivme kazandıracak olan etkileyici bir film. Yunus arkadaş filmi islama hakaret olarak algılasa da bende inançlı bir müslüman olarak filmi o boyutta göremedim. Film çok yere çekilebilir ama şahsen ben muharrem kadar bir müslüman olamadığımdan üzüldüm.

 8. FILMDE ACIK SAHNELERIN NE DEN OLDUGUNU HALEN ANLAMIS DEGILIM ZIKR ILE HIC BAGDASMIYOR REZILLIK SADECE ISLAMI KARALAMA OLARAK GORUYORUM

 9. REZILLIKTEN BASKA BIRSEY DEGIL DINDAR INSAN OLARAK BEGENMEDIM HIC ACIK SAHNELER VAR

 10. bu filme “iyi” ancak siz türkler deye bilirsiniz. Adamlar resmen anti-din, kötüleme propagandası yapıyorlar. Fatih Akına da iyi yapımcı söyleyenin, annesini, babasının türk ya da müslüman olmasından şüphe ederim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.