Kara Kule‘nin ne olduğunu ve ilk kitabı Silahşoru daha evvel incelemiştik. Şimdi sıradaki kitabımız ise Kara Kule serisinin ikinci kitabı olan Üç’ün Çekilişi.

Üç’ün çekilişi konusal olarak baktığımızda siyahlı adamı yakalayan Roland adlı karakterimiz Orta-Dünya’da Batı Denizi kıyısında uyanır ve her biri New York’da üç faklı zamana açılan üç kapı görür. Kahramanızmız amacı olan Kara Kule için bu üç kapının ardındaki üç kişiyi de kendi zamanına çekmek zorundadır. Kapıları incelemek gerekirse;

1. Kapı: 1987 yılında yaşayan eroinman olan Eddie Dean adlı kişiye açılıyor.

2. Kapı: 1964 yılında yaşayan Gölgelerin Kadını adını taşıyan Odetta Holmes adında bir zenci kadındır. Bir kaza sonucu iki bacağını kaybetmiştir. Bu kadının diğer bir özelliği ise şizofren olmasıdır. Kin, öfke ve nefret taşıyan şizofren kişiliğiyle karşılayacaktır kahramanımız Roland’ı.

3. Kapı: 1977 yılında yaşayan Jack Mort adındaki, insanlara zevk olsun diye onları tren altına iten, kafalarına çatılardan kiremit atan cani bir sadisttir. Ne yazık ki bu kişiyi de çekmek zorundadır Roland.

Üç’ün Çekilişi bu üç kapıdan geçerek o zamanlarda Roland’ın o kişileri kendi zamanına çekmeye, Kara Kule amacına ulaşmaya çalışmasıyla sürer gider.

Üç’ün Çekilişi kitabının çevirmeni Nejat Ebcioğlu pek iyi bir çıkartmamaış denilebilir. Kitap severlerin tepkisini çekmiştir. Üç’ün Çekilişi en son Altın Kitaplar tarafından basılmasına rağmen 3’ün çizgileri adıyla daha önce İnkılâp Kitapevi‘nden de çıkmıştır. 1 Basım Akdeniz Yayıncılık tarafından Mart 2004 yılında Altın Kitaplar Yayınevi için yapılmıştır.

KAra Kule 2 - Üçün Çekilişi

Stephen King; Çeviren: Nejat Ebcioğlu
Altın Kitaplar Yayınevi;
İstanbul, 2004, 479 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
ISBN No: 9752104371

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.