UEFA takım ve ülke sıralamasında çeşitli puanlama sistemi ve bunların toplamında da ülkelerin ve kulüplerin mevcut sıralamasını her ay yayınlamaktadır. Bu konuda puanların nasıl hesaplandığına bakacağız. Ayrıca ülkemizin ve takımlarımızın güncel durumları üzerinde geleceğe dair bize gerekenlerden de biraz bahsedeceğiz.

Şimdi genel puan durumuna bakarsak Fenerbahçe 64. Beşiktaş 63. Galatasaray 44. Sıralarda ve ülkemiz de 12. Sırada. Bundan beş sene önce kazanılan güzel puanların bu sene silinecek olması karşımızda bir risk ve artık başarıları yakalamak da tamamen gerekli bir durum.

Puan durumu yukarıdaki gibidir. Bu da ülkemizin bu sene yükselişte olduğunu gösteriyor. Biraz bu sıralama düzenini açıklamak istiyorum. Genel bir kültür olur hem bizim için. Hep duyarız da bu nasıl hesaplanıyor sorusu akıllarda kalır özellikle küçük yaştaki okurlar için.

UEFA Ülke Sıralaması
Tablo 1: UEFA Ülke Puanları Güncel Sıralamasının Büyük Hali İçin Tıklayınız!

Tablo-1: Ülke genel sıralamasıdır. Kulüplerin geçmiş dört yıl ve bu yıl almış oldukları puanların ortalamasıyla oluşur. Bir ülkenin tüm kulüplerinin toplamış olduğu puanlar toplam kulüp sayısına bölünerek bulunur. Şu anda 12. Sıradayız ve sadece iki takımla yarıştığımız için iki takımımızın almış olduğu tüm puanlar 5’e bölünecek. Sonucunda önümüzdeki takımları bu sene geçmemiz küçük ihtimal. Mesela 11. Sırada bulunan Yunanistan ile aradaki 4 puanı kapatmak için İki takımımızın toplam 20 puan alması gerekmekte. Böylece 5’e bölünerek 4 puanımız daha eklenecek. 20 puan için de En azından iki takımın da final oynaması gerekebilecek. Önümüzdeki sene 5 takımla katılacağımızı düşünürsek eğer 7 puanımız bir sonraki sene siliniyor ve seneye kazanacak olduğumuz puanlarımız oraya eklenecek. Bu da bu sene iki takımımızın da tur atlamasıyla sadece geçen seneki puanlarımızı kurtarmamız anlamına gelecek. Bir sonraki sezon da aynı şekilde en az iki takımın tur atlaması lazım ya da katılan diğer takımlarımızın da en azından gruplara kalması gerekiyor. Bu da elimizi oldukça güçlendiriyor.

UEFA Ülke Sıralaması
Tablo 2: UEFA Ülke Puanları 2013 Yılı Güncel Sıralamasının Büyük Hali İçin Tıklayınız!

Tablo-2:UEFA Ülke Sıralamasının 2013 senesinde şuanda alınan puanlara göre durumunu gösteriyor. Bu sene 10. Sıradayız. Maçlardan 32 puan ve gruplara kalma, gruplardan çıkma gibi bonuslar ile birlikte toplamda 41 puan almışız. 5’e böldüğümüzde de kalan sonuç bu seneki ülke puanımızı ortaya çıkartıyor.

Ülke puanı hesaplanırken kulüplerin o seneki almış olduğu puanlar beşe bölünüyor ve bu son beş sene için tekrarlanıyor. Bu tabloda 2013 yılında katılan beş kulübümüzün almış olduğu toplam puanın toplam kulüp sayısına bölünmesiyle ortaya çıkan sonucu görebiliyoruz.

Ülke bazında düşündüğümüzde önümüzdeki sene geçebilecek olduğumuz takımların bizden daha az puanları silinecek ve gerçekten seneye diğer takımlarımızın da bu durumda puana katkı yapmaları gerekecek. Biliyorsunuz ki içinde bulunduğumuz sene ve ondan önceki senelerin puanlarının toplamı bizim toplam klasmandaki yerimizi göstermekte. Bu tabloda ise 2013 yılındaki aldığımız puanlar ve 2013 yılı için sıralamamızı gösteriyor. Asıl bakmamız gereken tablo bir üstteki tablodur.

UEFA Kulüp Sıralaması 2013 Yılı
Tablo 3: UEFA Kulüp Sıralaması Güncel Sıralamasının Büyük Hali İçin Tıklayınız!

Tablo-3:UEFA Kulüplerin genel sırlamasını gösteriyor. Burada da biraz karamsar biraz iyimser bir hava var. İyi olan bu sene gerçekten kulüpler kendileri için çok iyi puanlar topladılar. Fenerbahçe ve Galatasaray son 5 yılın en iyi puan düzeylerine eriştiler gibi fakat önümüzdeki sene aynı başarıları tekrarlamak zorundalar konumlarını korumak için. Zira silinen puanlar özellikle Galatasaray İçin oldukça ciddi. 15 Puan silinecek ve bu 15 puanı toplamak için en azından Galatasaray’ın önümüzdeki sene de ikinci tura tekrar yükselmesi gerekecek ya da bu sene ciddi ilerlemesi gerekecek. Şuanda Galatasaray 44., Beşiktaş 63., Fenerbahçe ise 64. Sıradalar. Önümüzdeki sene ise silinecek olan puanımız Galatsaray için 15, Fenerbahçe için 8 ve Beşiktaş için 3 puan. Özellikle beşiktaşın önümüzdeki sezon yakalayacağı bir başarı onu üst sıralarda tutmaya yetecektir. Fakat Galatasaray’ın önümüzdeki iki senede toplam puanı olan 47’nin 26’sı silinecek. Yani yarıya yakını gitmiş olacak. Bu sebeple önümüzdeki senelerde bu istikrarını sürdürürse eğer 3. ve 4. senede sadece 1-2 puanı silineceği için uzun süreler üst sıralarda kalacağı düşünülebilir. Her sene 15 puan topladığını düşünürsek ilk 20’ye girecektir.

UEFA Kulüp Sıralaması 2013 Yılı Güncel
Tablo 4: UEFA Kulüp Sıralaması Sadece 2013 Yılı İçin Güncel Sıralamasının Büyük Hali İçin Tıklayınız!

Tablo-4:Burada ise kulüplerin sadece bu sene aldıkları puana göre mevcut sıraları bulunuyor. Şu anda Galatasaray toplamış olduğu 6 Maçta 17 puanla 14. Sıradayken Fenerbahçe de 6 Maçta 10 Puanla 34. Sırada bulunuyor.

Daha önümüzde oynayacak olduğumuz maçlar olduğunu da düşünürsek bu puanlar daha da tırmancaktır. Özellikle bi tur daha atlarsak gerçekten geleceğe çok daha iyi bir yatırım yapmış olacağız.

Ülkemizdeki takımların ve ülke sıralamalarımızın genel görüntüsü olarak irdelik. Şimdi bu puanların nasıl kazanıldığını da ayrıca vermek istiyorum. Zira bu nokta çok önemli. İleriye bakmak için gerekli bir durum.

Şampiyonlar Ligi Puan Hesaplaması:

 1. 1.Eleme Turu: 0,5 Puan
 2. 2. Eleme Turu: 1 Puan
 3. Gruplara Kalmak: 4 Puan
 4. Gruparda Kazanılan Maç: 2 Puan
 5. Gruplarda Berabere Kalmak: 1 Puan
 6. Son 16’ya Kalmak 4 Puan

UEFA Avrupa Ligi Puan Sıralaması:

 1. 1. Eleme Turu: 0,25 Puan
 2. 2. Eleme Turu: 0,5 Puan
 3. 3. Eleme Turu: 1 Puan
 4. Play-Off turu: 1,5 Puan
 5. Gruplarda Kazanılan Maç: 2 Puan
 6. Gruplarda Berabere Kalmak: 1 Puan

 

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.