UntouchablesYıllardan 1930’lu yıllar ve Chicago’da içki içmek artık yasaktır. İçki kara borsadır ve ortalık kaçakçılarla dolmuş taşmıştır. Bunların başında da Herkesin az çok bildiği Al Capone vardır. Öncelikle Al Capone kimdir ondan bahsedelim kısadan.

Al Capone İtalyan bir mafya babasıdır ve kartvizitinde de mobilyacı türü bir şey yazmaktadır. Binlerce kişinin katili olmasına rağmen ancak vergi kaçakçılığından yakalanabilmiştir. İşte Untouchables ( Dokunulmazlar ) filmi de bu konu üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Hazine Bakanlığı Eliot Ness ( Kevin Costner ) adında bir müfettişi kaçakçılığı önlemesi amacıyla Chicago’ya gönderir ve yeni dedektifimiz çalışmaya başlar. Untouchables filmi de burada başlar. Emrine verilen askerlerden iş çıkmayacağını anlayınca yeni ve özel bir takım kurmaya karar verir. Bu takıma öncelikle devriye polisi olan Jim Malone ( Sean Connery ) katılır. Ardından bu tecrübeli ve bir o kadar akıllı olan ekip arkadaşıyla beraber yanlarına adam toplamay çalışırlar. O sırada Hazine Bakanlığı bir de muhasebeci yollar. Bu muhasebeci ise Agent Oscar Wallace ( Charles Martin Smith ) adında bir adamdır. Fakat içinde polis ruhu vardır. Son kişi olan Agent George Stone ( Andy Garcia ) ise atış poligonunda atış eğitimi alan bir polis adayıdır. Al Capone rolünü ise Robert De Niro oynamaktadır. Gördüğünüz üzere kadro oldukça sağlam ve gösterişli. Andy Garcia’yı ise Oceans Thirteen filminden kumarhaneci olarak tanıyabilirsiniz.

Bu kadro filmin de kalitesini anlamamıza yardımcı oluyor. 1987 yılında çekilmiş bir filmde bu oyuncuların gençlik performansını da görebilirsiniz. Sadece muhasebecinin referansları geniş olmasına rağmen pek fazla dışarıda tanınmadığını görüyoruz. Yönetmen ise Brian De Palma. 1960 yılında ilk filmini çektikten sonra şuanda bu filmin devamı için çalışmakta ( The Untouchables – Capone Rising ). Ayrıca Untouchables filmi 1993 yılında ise dizi olarak ekranlara gelmiş.

Untouchable – Dokunulmazlar filmi daha önce de belirttiğimiz gibi 1987 yapımı 120 DK süren bir yapım. IMDB puanı da 75.000 oy ile 8.0 ortalama dolaylarında. Film mutlaka izlemeniz gereken, sizi geçmişe götüren bir yapıya sahip. Olayın mafya boyutu değil polis boyutu anlatılmış durumda.

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. […] bir diğer örnek ise Untouchables ( Dokunulmazlar ). Bu filmde de Robert De Niro ve Andy Garcia‘nın güzel oyunculuklarının güzel bir […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.