V For Vendetta mevcut yönetim sisteminde bir çok hata olabilir. Halk kuzulaşmış da olabilir ama her durumda bir kişi daima çıkar. Böylece tek bir kişi bile yetebilir ortalığı karıştırmaya. Bay V işte ortalığı karıştıran kişi oluyor.

Vendetta için V anlamına geliyor Türkçesi. V ise filmimizin kahramanı. Filmi anlamak için Vendetta’nın ne olduğunu bilmek gerekir. Vendetta ne demek? Buna Biraz değinelim.

Vendetta bir akımdır aslında. Devrimde bağdaşlaşır. Yaptığının doğruluğunun önemi olmayan, anarşizm için devrim değil devrim için anarşizm yapmayı ön gören bir akımdır. Kanlı olması herhangi bir sorun teşkil etmez. Katliam boyutlarında gerçekleştirilebilir. Bu isim öyle bir yayılmış ki bakınca Djler, müzik grupları, oyun kahramanları Vendetta ismini sıkça kullanmışlar.

V for Vandetta filmine geri dönelim. Filmde 2020’li yılların Birleşik Krallığı’ndaki mevcut sistemi yıkmaya çalışan bir adam görüyoruz. Mevut terörü baskıcı bir yönetimle kontrol altına alan yönetime karşı halkın uyanışı işleniyor ve film, kahramanımız V’nin (Hugo Weaving) Evey’i (Natalie Portman) kurtarması ile açılır. Natalie Portman daha sonra Boleyn kızında da oynamıştı bileceğiniz gibi. Günümüzde ise bir çok farklı filmde başrol oyuncusu olarak başarıyla mesleğini sürdürmekte. Özellikle Black Swan ( Siyah Kuğu ) filmiyle geçtiğimiz yıllarda çok başarılı bir oyunculuk çıkartmıştı. 2010 yılında bu filmdeki rolüyle en iyi başrol kadın oyuncusu ödülüne sahip oldu. O gün bu gündür oldukça da iyi bir oyuncu. JEan Reno ile başladığı sinema serüveni (Leon The Proffesional) oldukça başarılı devam etmektedir.

Remember, remeber the 5th November…

Hatırla, hatırla
5 kasım gecesini hatırla
Patlamayı, ihaneti ve komployu
Bu ihaneti unutmak için hiçbir sebep göremiyorum.

V

5 Kasım 1605; Guy Fawkes‘un İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişiminin tarihidir. Hemen hemen ilham kaynağı da budur.(Barut komplosu.) Aslında şimdiye kadar filmi anlattık sayılır fakat V For Vendetta bunlar ile bitmiyor. İçindeki diyaloglar ve oyunculuk oldukça başarılı geldi bana. 2005 Yapımı V For Vendetta’nın gösterime girmesi ise 2006 yılında olmuştur. Toplam 31 dakika süren film İngiliz, Alman ve Amerikan ortak yapımı.

Bay V’yi oynayan Hugo Weaving bir çok animasyon türü sinema seslendirmelerinde de bulunmuş bir oyuncu ve oynayışı ise çok güzel. Zira oyun boyunca yüzüne takmış olduğu maskeyi çıkarmamıştır. İlerleyen zamanlarda ise V isminin nereden geldiğini de göreceğiz. Yönetmenliğini yapan McTeigue ise daha evvel Matrix’in 3 serisinde de yardımcı yönetmenlik yapmış birisi ve bu filmde de eleştirmenlere göre görevini layıkıyla yerine getirmiştir.

Bence bu filmi oturup izlemeniz şart. Dünya çapında 132 Milyon $’ı aşan bir hasılat elde eden filmin ilk çıktığı ülkelerde birinci sıraya oturmuş olmasına rağmen İngiltere’de bu başarıyı yakalayamayışı ise enteresan bir nokta. 54 Milyon $ bütçeye sahip bir film için gayet güzel bir başarı.

Film IMDB’den 1 Milyona yakın oyda 8.2 ortalama almış.

immortALance

Yönetici

You may also like...

18 Comments

 1. v for vandetta gerçekten güzel bir film.Bu filmin en çok sonunu ve evey’in hapiste olduğu bölümü sevdim.Bu filmi yapanlarda müthiş bir yetenek var.

 2. şahane bir film ince bir zeka ve duygu ürünü filmde yazarlardan alınan özlü sözlerin kullanımı çok güzel çok güzel.Hugo Weaving’in oyunculuğuda kusursuz tam bir devrim filmide sayılır.

 3. bu film çoğu insanı uyandırmıştır. hepsinin emeğine sağlık sağ görüşlüyüm ama hayatmda izlediğim en anlamlı film…

 4. süper bir film hayal gücü süper hapis kısmı ayrı bir güzel olmus emeklerine sağlık ….

 5. izlemeden ölmeyin…

 6. ıLk ızLedıqımDe Kotu Adam SanDım ben Huqo’yu (:

 7. Gercektenn Mukemmel Bisey. Herkese Tavsiye Ederim. Özellikle Basımızdaki Yoneticilerin ! .

 8. gercekten super bir film herkese tavsiye ederim

 9. ‘V For Vendetta’ Tek Kelimeyle Harikulade…
  Ve keşke asıl amacın, devletin pisliğini tam anlamıyla ortaya cıkarsaydı.. Sadece Komplo’yu sürdürmek olmuyor. Ve en önemlisi, aslında devletin halkla nasıl oynadığını göstermiş oldu. Filmin ingiltere’de neden daha fazla ilgi görmediğini anlayamadım. Ama muhtemelen bu olaylara karşı olduklarından.. Belki de bizim saftirik türk halkı gibi, devlet’e bağımlı yaşadığından olsai gerek!.. :DAma bir gercek var ki: o da V’nin dediği gibi: Devlet Halktan korkmalı!.

  ” Governments should be afraid of their people!”..

 10. devrımın cokhugu ve azlıgı önemli degıl fılmde gorundugü gıbı bır ınsan tek basına bıle devrım yapabılır onemlı olan kararlı cesur olman ve yaptıgın ner neyse ona ınanyan bulları yapabılırsek biz insan oglü inankı yapamayacagım

  herkes bu fılmı izlesın

 11. bu film bize içimizde kapalı kalan duyguları açığa çıkardı yani hatırlattı. haksızlıklar karşısında sessiz kalmamayı hatırlattı. fikir üretmeyi düşünmeyi hatırlattı. filmi izledikten sonra içimde çok değişik bir duygu oldu. sevinç deyil, üzüntü deyil. çok daha farklı anlatılamaz bir duygu bu…

 12. devletin önce virüs üretmesi bunun için binlerce insanı denek olarak kullanması, daha sonra virüsün sanki birisi tarafından terörist bir saldırıyla yayılması ve hükümetin buna çare olarak antivürüs üretip halka dağıtması… Bana hiçde yabancı gelmedi(domuz gribi, kuş gribi ve deli dana hastalıkları gibi..)Bu senarist derin devlet olayını çözmüş…helal olsun;)

 13. mükemmel bir film…bir halk v for vendetta tarafından ancak bu kadar sevilebilir…filmi izlerken tüylerim diken diken izledim…

 14. Mükemmel bir film resmen büyülendim umarım V gibi cesur yürekli insanlar aramızda hala vardır…

 15. filmin adını türkçeye cevirirken vendetta için v die cevirmişsiniz.bu cok komik qeldi acıkcası :D vendetta için v deil de vendettanın V’si.kan davasının k sı qibi:D :D filmm cok iiyii.. iyinin i si :)

 16. ben tesadüfen face gördüm ilkdefa. ve büyük kayıpmış benim için. ben çalan etkileyici o müziği nerden indirebilirim onu sormak istedim yardımcı olan olursa çok sevinirim iyi geceler.

 17. Her manelig haggardin sanirim sarki

 18. en iyi film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.