Windows Live Messenger bilindiği üzere dünya çapındaki en büyük anlık iletişim programlarından biri ki Türkiye de Windows Live Messenger kullanımı sıralamasında önemli bir yere sahip. Kullanmış olduğumuz Windows Live Messenger 8 sürümünü de geride bıraktık ve yeni sürümüne kavuştuk.

Yeni Windows Live Messenger sürümü bize bir çok özellikler sunuyor. Bunlar;

 1. Daha iyi bir arayüz.
 2. Profil resmini video şeklinde koyma
 3. Bilgisayar veya cep telefonundan kullanılabilme özelliği
 4. Resim paylaşımı

Ayrıca reklam yayınladıkları yerin üzerine yenilikler adında bir bölüm eklemişler ve kişi listenizdekilerin eylemlerini izlemenize olanak sağlamışlar. Paylaşım klasörünü de bu sürümde göremedim. Kişi listesi sıralaması da daha farklı bir şekilde. Aynı şekilde Windows Live Messenger konuşma penceresinde de köklü değişikliklere gitmiş durumda. En basit olanı kullanıcı resimleri sağdan sola geçmiş.

Sistem Gereksinimleri de artan kalite doğrultusunda artıyor. Microsoft tarafından önerilen sistem kalitesi ise;

 • İşletim sistemi: Windows XP Service Pack 2 (yalnızca 32-bit sürümü), Windows Vista (32-bit veya 64-bit sürümleri) Windows 7 Beta (32-bit veya 64 bit sürümleri) veya Windows Server 2008. Not: Windows Live Movie Maker, Windows XP üzerinde desteklenmez
 • İşlemci: Windows Vista için 1 GHz veya üstü; Windows XP için 800 MHz veya üstü
 • Bellek: Windows XP için 128 MB RAM (256 MB veya üstü önerilir); Windows Vista için 512 MB
 • Çözünürlük: En az 1024 x 768
 • Internet bağlantısı: Internet işlevleri çevirmeli veya geniş bant Internet erişimi (ayrıca sağlanır) gerektirir. Yerel veya uzak mesafe ücretleri uygulanabilir.
 • Tarayıcı: Windows Live Toolbar, Microsoft Internet Explorer 6 veya üstünü gerektirir
 • Grafik veya video kartı: Windows Movie Maker, ATI Radeon 9500 (veya üstü) ya da nVidia GeForce FX 5900 (veya üstü) gerektirir.

Bilindiği gibi Windows Live Messenger ile farklı işler de yapmak mümkün. Örnek vermek gerekirse Windows Live Mail gibi mail düzenleyicisi veya fotoğraf galerisi gibi ek özellikleri kurmak da gerekli. Bunlar için gerekenler ise;

 • Writer için: Microsoft .NET Framework 2.0 veya üstü*
 • Fotoğraf Galerisi için: SQL 2005 Compact Edition ve Windows Görüntü Codec Bileşenleri*
 • Fotoğraf Galerisi ve Movie Maker için: DirectX9’un bazı bileşenleri.
* Windows Vista üzerine yüklenirken gerekmez.
Gördüğünüz gibi Windows Live Messenger gelişmeye ve dinamikleşmeye devam ediyor. Nick renklendirmek için kullandığımız Windows Live Plus eklentisi ise henüz bu sürümle uyumlu olmayabilir. Buna da dikkat etmek gerekli diye düşünüyorum. Diğer bir not ise; bu programı bilgisayara kurup kaldırmak için yönetici haklarının gerekmesidir.

immortALance

Yönetici

You may also like...

7 Comments

 1. ışıl ışıl

  Bu sürümde en çok hoşuma giden özelliklerden birincisi çeşitli eylemleri belirten sesler* için kendi beğenimize göre müzik parçalarının kullanılabilmesi, ikincisi de dosya iletirken ya da fotoğraf paylaşırken sadece sürüklemenin yeterli olması.

  *Bu programı sessiz ya da başkalarına ilan etmemeleri gereken ortamda kullananlar için ses konusundaki yenilik gereksiz görülebilir tabi.

 2. Sürükleme işlemini 8 sürümünde de yapabiliyoruz. Pencereye sürüklediğimizde veya paylaşım lasöründe bu işlem uygulanabilir durumda.

 3. ışıl ışıl

  Bir önceki sürümde sürüklemenin yapılabildiğinin hiç farkına varmamışım demek ki; geçmiş olsun!

 4. Artık Messenger Plus! Live’in Windows Live Messenger’in 9.0 sürümüyle uyumlu 4.80.356 sürümü de yayınlandı. Ben kullanıyorum, gayet başarılı.
  http://www.msgpluslive.net/download/

 5. Bendenbenkim ekstra bilgilendirme için teşekkür ederim.

 6. kimseyokmu

 7. ben 10 yaşında bir kız arıyorum vermı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.