Büyük Wing Chun Ustası IP  Man. Ayrıca Bruce Leenin de hocasıdır.
Büyük Wing Chun Ustası IP Man. Ayrıca Bruce Lee'nin de hocasıdır.

Wing Chun bir savunma sanatıdır. Çin’deki ünlü bir manastır olan, Budizm prensipleri çerçevesinde ruhsal ve bedensel gelişme ve dövüş sanatı üzerine eğitim veren bir akademi olan Shaolin’de yaşayan bir rahibe tarafından geliştirilmiştir.

Kuvvete Karşı Kuvvet prensibine dayanan Wing Chun bu akademide bu sanatı geliştiren ustalar tarafından kendilerine sakladıkları birkaç teknik dışında öğrencilere aktarılıyordu.

Çin Hanedanlığının Mançuryalılar’ın himayesine girdiği sırada yani hanedanlığın başlangıç zamanlarında bu manastır da yıkıldı ve kurtulanlardan birisi olan Ng Mui bir gün genç bir kızla tanıştı. Kız bir Mançuryalı tarafından rahatsız ediliyordu. Bu kızı yanına aldı ve ona dövüş sanatını öğretmeye başladı. Bu güzel kızın adı Yim Wing Chun idi ve Ng Mui’nin de ilk öğrencisiydi. Dövüş sanatını yeterli seviyede öğrendiğine kanaat getirdiğinde, Yim Wing Chun yaşadığı bölgeye geri gönderildi ve o Mançuryalı savaşçıyı tek başına mağlup etti. Kızın zaferi, yeni stilin Shaolin Kung-fu gibi bir sistem üzerinde ne kadar başarılı olduğunun bir kanıtıydı. Daha sonra Ng Mui yeni dövüş sanatının adını Wing Chun olarak seçti.

Bir Wing Chun sitesi…

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. […] Man Çin dövüş sanatı Kung-Fu’nun Wing Chun stilinin en büyük ustalarından birisi olarak gösteriliyor. Bu film de Ip Man ( Çincesi Yip Man […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.