Geleceğin teknolojilerinin sergilendiği Wired NextFest arkada kaldı. 160 dahiyane buluşun sergilendiği fuar 4 gün sürdü. Robotlar, kişinin fiziksel özelliklerini algılayarak açılan elektronik kapı, tek kişilik pervaneli scooter gibi buluşlar fuarın gözdeleri arasında yerini aldı.

Wired NextFest de en çok ilgi çekenler ise robotlar oldu.
Çok değil bundan 10 yıl öncesine kadar hareket edebilen robotlar bir sükse yaratmaya yeterli iken bugün bu robotlar neredeyse insan gibi hareket edebilecek düzeye geldi ve artık eskisi kadar sükse yaratmasa da bir fuarın gözdesi olmaya devam ediyorlar.

Günümüzdeki n büyük sorunlardan birisi olan Küresel Isınma’ya mücadelede
katkıda bulunan bambu ağacından yapılan bir diğer buluş da fuara renk ve ilgi katmış durumda. Fuara en çok etki eden faktörlerden birisi de Google ve X Prize Vakfı’nın uzaydan görüntü alana vereceği ödül hakkındaki açıklaması… Bilindiği üzere uzay araştırmalarına katkı amaçlı yapılan bu yarışma başladı ve açıklamalar bu festivalde yapıldı. İki kurum 2012 yılına kadar aya robot uzay aracı gönderen şirkete 20 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.

Sürekli gelişmekte olan teknolojinin bu noktalara varacağı bilindiği gibi tahmin
edilen birşeydi ama bu kadar hızlı ve yenilikçi olacağı pek tahmin edilen birşey değildi. Artık bu noktalara gelmiş olan teknolojiyi tanıtan Wired NextFest gibi fuarlar her geçen gün artıyor ve mucitlere yeni bir kapı açarak buluşlarını tanıtmaya fırsat tanıyor.

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.