Wordpress 2.8Sabah kalktığımda yeni bir WordPress sürümünün yayınlandığını fark ettim ve güncelleme işlemini gerçekleştirdim. Hemen bir kaç değişiklik gözüme çarptı. Biraz da araştırınca yeniliklerle ilgili bir kaç bilgi alabildim.

Benim için en önemlisi olan bundan önceki sürüm ile geliştirilen ve bu sebeple ağırlaşan yönetim paneli ile ilgi bir geliştirme yapılmış olması. Kod sıkıştırma sayesinde yönetim paneli hızlanmış durumda. Böylece hızlı bir sörf gerçekleştirebiliyorum ayarlar ve yazılar arasında.

Diğer bir değişim ise yazı yazarken yaşadığımız gelişme. Önceden yazının ön izlemesini yaparken URL kısmına yazıyı görüntüle butonu koyulmuş ve önizleme yerine de değişiklikleri görebileceğim bir buton koyulmuş. Bu sadece yazıyı yazdıktan sonra gerçekleştirilebilinen bir eylem.

WordPress 2.8 sürümünde Temalarda da büyük bir değişiklik yapılmış ve temaları yönetim paneli üzerinden bulmanız sağlanmış. Ayrıca yine aynı yerden tema yüklemesi de yapabiliyorsunuz. Bu da FTP konusunda bilgi birikimine sahip olmayan kullanıcılar için oldukça iyi bir gelişme. Diğer güzel bir nokta ise tema dosyalarını düzenlerken kodların satır sayıları ve kod renklendirmesi eklenmiş. Hemen tema editörünün altında fonksiyon ekleme aracı ve sığmayan kodları satır atlatmak yerine kaydırma çubuğu kullanılmış.

Ayrıca Windows Hosting kullanan blogculara ise müjde var. Artık onlar da URL Rewriting kullanarak sayfa uzantılarına istediklerini yazabilecekler. Bilindiği gibi bunun için .htaccess dosyasından rewriting komutu gerekiyordu ve bu sadece Apache’de çalışıyordu. Apache de Linux serverlarda çalışıyordu. Artık bunların bir özelliği kalmadığı anlayacağınız.

WordPress 2.8 Sürümünü İndir ( Türkçe)

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.