Blogumu ilk açtığım günden bu yana en iyisi olduğunu düşündüğüm WordPress‘i kullanıyorum. Baktım ki kullanıyorum ama anlatmıyorum. Nedendir dedim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Bilindiği gibi bir açık yamasıyla beraber son stabil sürüm şu anda 2.6.3 versiyonu. WordPress 2.7 ise yolda ama ne yoldur bilinmez. Görsel açıdan çok büyük bir yenilik geldiği kesin. Eğer duruma şöyle bir göz atmak gerekirse farklılıklar bir tek görselde kalmıyor. 2.5 sürümündeki gibi tek görsellikle idare etmiyoruz yani.

WordPress 2.7’nin başlangıç sayfasına gelince daha kullanışlı bir başlangıç bekliyor bizi. Mesela buradan yeni yazılar yazabiliyor, denetim bekleyen yorumları daha rahat bir şekilde onaylayabiliyoruz. Yani 2.5 sürümden itibaren 2-3 sayfa geçerek yaptıklarımızı tek sayfada rahatça yapabiliyoruz. İstediğimiz modülleri Screen Options’a tıklayarak ekleyebiliyor veya kaldırabiliyoruz.

Wordpress 2.7de başlangıç sayfasının daha kapsamlı olduğunu görebiliyoruz...
Wordpress 2.7'de başlangıç sayfasının daha kapsamlı olduğunu görebiliyoruz...

WordPress 2.7’de yazı paneli ayarlanabilir olmuşlar. Modülleri sağa sola alta üste yerleştirebiliyorsunuz artık. Şimdiki gibi sabit bir durumda değiller. Yani daha fazla özelleştirme yapabiliyorsunuz kontrol panelinizde. Varsayılan olarak kategoriler gibi modüller yine sağ menüye yerleştirilmiş durumda. Eskisi gibi hepsi alta atılmamış durumda. Bu belirli bir tepki almıştı diye hatırlıyorum zaten. Ayrıca bir yazınıza çok fazla yorum giriliyorsa o yazıdaki yorumları ana yorum panelinden değil de yazıdan silerken tek tek silmek zorunda kalıyorduk. Artık onu da halletmişler. Topluca silinebiliyor..

Wordpress 2.7de yazı panelinde modüllerin duruşunu ve istediğimiz yere koyabilişimizi görebiliyoruz...
Wordpress 2.7de yazı panelinde modüllerin duruşunu ve istediğimiz yere koyabilişimizi görebiliyoruz...

Yazıları düzenlemek ise daha da kolaylaştı. Eskisi gibi başlığa tıklamak yerine alttaki seçeneklerden birisini seçiyoruz. Yayın zamanı, kategori gibi düzenlemeleri de buradan rahatlıkla yapabiliyoruz. Bu da artı bir kolaylık sağlıyor. Ayrıca 2.5 sürümünde bulunan eklentiler gibi sayfalara da sağ menüden ulaşacağız artık.

Wordpress 2.7 sürümünde yazı düzenleme panelinin neredeyse portatif olduğunu görebiliyoruz.
Wordpress 2.7 sürümünde yazı düzenleme panelinin neredeyse portatif olduğunu görebiliyoruz.

Sağdan soldan araştırdığım ve incelediğim kadarıyla WordPress 2.7 için durum böyle. Kısaca anlatacak olursak görsel açıdan ve fonksiyonel oalrak çok büyük yenilikler geliyor. Sesimize kulak vermişler anlaşılan. Bütün bu güzelliklere rağmen ben ilk çıktığı anda 2.7 sürümüne geçmeyi planlamıyorum. Sebebi ise daha önce sürümlerde meydana gelen açıkların bunda da olacağını düşünmemden kaynaklanıyor. Daha fazla kod daha fazla açık mantığındayım biraz. Birkaç versiyon yamasından sonra kullanmaya başlayacağım. Bu duruma wordpress açıksız bir sistem çıkartana kadar devam edeceğim.

Diğer akla takılan sorulardan bir tanesi de; “2.7 de 3.0 sıfır değil?” oluyor. Bunu biraz araştırınca öğrendim ki 2.7, 3.0 sıfırdan daha büyük diyormuş MATT kardeş. Yani anlaşılan o ki; 2.7, 2.7 şeklinde bir güncelleme göreceğiz. Paketler ise 2.7.1, 2.7.2 gibi gelecek.

immortALance

Yönetici

You may also like...

2 Comments

  1. ben 2.7 kullanıyorum ama yazı düzenle bölümünden yazı tipi diye bir yer göremedim yani aslın da yazılarımı düznleyemiyorum tek eksiği yazı tipini düzenle nin olmaması bana yardın cı olurmusunuz .

  2. Yazı karakteri düzenlenemiyor maalesef. Ancak Word ile istediğiniz karakterde yazarak oraya yapıştırırsanız o zaman karakter tipi değişmiyor. Ya da karakter kodu girmeniz gerekli. Yazı boyutunu ve adres, paragraf gibi bir kaç biçimlendirmesini yapabildiğiniz halde değişik karakterlerde bir düzenleme söz konusu değil.

    Dediğim gibi microsoft wordden yapıştırdığınızda olabiliyor. Ayrıca yazı panelinde word’den aktarma da mevcut. Seçim size kalmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.