Albert Camus - Yabancı Kitap Kapağı
Albert Camus – Yabancı Kitap Kapağı

Albert Camus tarafından kaleme alınan Yabancı adlı roman, hayata yabancılaşan ve monotonlaşan bir adamın hikayesini anlatıyor. Kısa ve öz hikayede genel olarak vurdumduymaz gibi duran fakat her şeye uzaklaşmış olan, sanki ölmeye bekleyen bir adamın duruşunu görüyoruz. Her şeyin saçma olduğunu, hayatın monoton ve gereksiz ölümün ise bir kurtuluş olduğunu savunan bir yanı var romanın. Kitabın giriş cümlesinde aslında tüm anafikir ve özeti görebiliyoruz.

“Anam ölmüş bugün. Belki de dün, bilmiyorum.”

Hikaye aşırı hızlı bir şekilde gelişmekte. Her şey bir anda olup bitmekte. Olaylar ve zamanlar akıcı bir şekilde ve olabildiğince hızlı sonlanmakta. tamamen sonuca odaklı bir yazım türüne sahip. Bu da detaylardan arınarak daha sadece ve çabuk geçen bir roman olmasını sağlıyor. Özünde bir Stephen King gibi tasvir manyağı birisinin kitaplarına aşina birisi için olabildiğince hızlı geçmekte. Düşünün bir anne ölüyor ve cenazesi sadece 5-6 sayfa sürüyor.

Albert Camus Fotoğrafı
Albert Camus Fotoğrafı

Yabancı isimli roman Albert Camus‘un en önemli yapıtı sayılabilir. 1942 yılında basılan kitap 1996 yılında Türkçe olarak basılmıştır. Cam Yayınları tarafından basılan Türkçe kitap Semih Tiryakioğlu tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Yabancı aslında Albert Camus için edebiyat dünyasına giriş olmuştur. 1960 yılında trafik kazası sonucu Fransa’da hayatını kaybeden Albert Camus’a bütün yolları açan kitaptır.

Çeviren: Samih Tiryakioğlu 
Yayın Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 111 sayfa
Ebatlar: 12,5×19,5 cm
ISBN: 9750715709

immortALance

Yönetici

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.