Kaybolmayan sakızı çok isterdik ama öncesinde yapışmayan sakız icat edilmiş. Adını da “Temiz” koymuşlar evladımızın. Belki de yüzyılın icadı olabilir bu yapışmayan sakız.

Okulda, arabamızda, sokakta, evde, yatakta, banyoda vs. bilimum mekanda başımıza derttir
bu çiğnendikçe gevreyen, gevredikçe yapışan sakızlar. Sabote yerseniz saçınıza bile yapışabilir. Tam bir eziyettir yapışan sakızı yapıştığı yeden çıkartmak. İngiltere her yıl bu iş için 150 Milyon Sterlin para harcıyormuş. Afrika kalkınır bu parayla ama artık buna da çözüm bulmuş Bristol Üniversitesi’nden bilimadamları ve sakıza “Polimer” eklemişler.

Polimer bilindiği üzere… suyla barışık bir madde ve yapışması neredeyse imkansız. Bilim adamkarı da bir kaç teste sokup çıkarmışlar ve zaten York kentinde yapılan Bilim Fetivali’nde de tanıtmışlar yapışmayan sakız ı.

Profesör Terrence Cosgove, testlerin sonuçlarını anlatırken “Yapışmayan sakız ı ilk geliştirdiğimizde, tabii ki hemen ağzımıza atmak istemedik. Bir sakız çiğneme testinin yapıldığı alet aldık. Tabii bu deneme, gerçekten çiğnemenin bire bir yerini tutacak birşey değil. Ama sakızı saça, ayakkabılara yapıştırmaya çalışma gibi deneyler de yaptık. Pamuklu giysilerin üzerine koyup, çamaşır makinesine attık. Çıktı. Tahta üzerinde denedik, kağıt üzerinde denedik… Her bir yüzey de birbirinden farklı. Ve bazı yüzeylerde yapışma hiç söz konusu olmadı.” demiş.

Yalnız yapışan sakızı cak cak çiğnemek kadar yapışmayan sakız zevk verir mi? Ben bizzat şüpheliyim ama olsun. İcat icattır.

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. bu sakız şimcik yapışmıyormu nasıl oluyor acaba

    bu arada bloguma gelmişsiniz gördümteşekkür ederim evet o şiir çok duygulandırıcıydı sizide technorati favorimsiniz blograzzi favorimsiniz durmak yok yazmaya devam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.