Uzay astronot elbisesiYıllardır uzay simülasyonu filmler cirit atar civarlarda. Buna rağmen pek fazla görmemiştiriz uzayda özel üretim kıyafet giyildiği. Böyle borular çıkıyor mekikten, belinde bir ip. Olmaz öyle şey. Hareket de kısıtlı zaten.

NASA da sıkılmış olmalı ki uzay kıyafetlerini 2020 yılında değiştirmeyi planlıyorlar. Ne kadar da uzun vadeli çalışıyorlar değil mi? Ya bu adamlar yavaş ya da çok öenm veriyorlar. Geliştirmesi için zaman tanıyorlar. Son ihtimal de ellerinde fazla sayıda kıyafet kalması.

İhalenin tutarı 745 Milyon Dolar kadarmış. İlginç olan ise Ay’ın keşfinde kullanılan kıyafetleri üreten Hamilton firması değil 70lerden bu yana araç dışı kıyafet üretmeyen şirket olan Oceaneering International şirketi kazanmış.

Astronotlar şu anda iniş ve kalkışlarda ayrı, yürüyüşlerde ayrı olmak üzere iki çeşit kıyafet giyiyorlarmış ve yürüyüş kıyafetinden fazlasıyla şikayetçilermiş. 158 kilo olan kıyafet ağır ve hareketi kısıtladığından astronotlar bu işe sevinecekler gibi. Zira yenisi daha hafif ve bacak hareketlerini daha pratik yapmaya olanak sağlayacak şekilde planlanmaktaymış. İnternetimizden yavaş bi astronotlar vardı onlar da geçecekler. Tek ümidimiz kabinlerinin üretime verildiğini öğrendiğim VDSL 2 projesi.

immortALance

Yönetici

You may also like...

1 Comment

  1. çoooooooook işime yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.